Tipy a triky

Ako si poradiť so zálohovaním dát uložených v smartfóne

Zálohovanie dát je dôležitým úkonom, na ktorý by ste pri každodennom používaní smartfónu rozhodne nemali zabúdať. Denne uskutočníte množstvo telefonátov, prijmete a odošlete nemalý počet SMS správ a taktiež vytvoríte „megabajty“ multimediálneho obsahu v podobe fotografií, videí či zvukových záznamov. Ako si udržať všetky tieto dáta v bezpečí vás naučí náš článok venovaný komplexnému zálohovaniu dát uložených v smartfóne. 

Zálohovanie. Prečo je dôležité?

Ako postupom časom pribúdali mobilným telefónom nové a nové funkcie, narastala aj nutnosť zálohovania dát. V minulosti sa jednalo len o jednoduchú zálohu kontaktov, prípadne SMS správ či poznámok. Odvtedy sa situácia výrazne zmenila. V mobilných telefónoch máme uložené „gigabajty“ dát, ktoré sú bez zálohovania vystavené veľkému riziku. Nepochybne sa mnohí z vás stretli s nepríjemnou situáciou kedy sa váš smartfón ocitol na podlahe či asfaltovom chodníku a jeho pristátie nepatrilo zrovna medzi ukážkovo kontrolované. V tom lepšom prípade vás len oblial pot a smartfón sa uspokojil s pár škrabancami.  V horšom už mohlo dôjsť k prasklinám na kryte či displeji. Nastať však mohol aj ten najhorší prípad, pri páde sa poškodí základná doska, vaše zariadenie nie je možné zapnúť a oblievanie potom vystriedajú infarktové stavy. Ak patríte medzi ľudí, ktorí si užívajú krásy prokrastinácie a zálohovanie vždy „z dobrého“ dôvodu odložíte na neskôr, nemusí byť finančná strata to jediné, čo vás bude trápiť. V takomto prípade prichádzate o kontakty, SMS správy, poznámky, dokumenty, fotografie, videá, prakticky o všetok obsah, ktorý ste v smartfóne mali uložený. V prípade, že smartfón má slot na pamäťovú kartu a aktívne ju využívate, môžu byť minimálne multimediálne dáta zachránené. Ďalším dôvodom prečo zálohovať dáta je reklamácia. Pri diagnostike servisný technik vo väčšine prípadov vykoná obnovenie továrenských nastavení alebo „preflashuje“ (nahrá nanovo) celý softvér, aby vylúčil softvérový pôvod problému a vy v tom momente prichádzate o všetky dáta. Áno, zo servisného strediska môžu poslať e-mail, či si prajete dáta zálohovať, ale to je služba, za ktorú si musíte priplatiť, nie je súčasťou záručného servisu.

Ako na to?

Existuje celý zástup spôsobov ako môžete vaše dáta zálohovať. Z pohľadu ich umiestnenia ich môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín:

  • lokálna záloha,
  • online záloha.

Lokálna záloha predstavuje export kontaktov, správ, poznámok a nastavení smartfónu do súboru, jeho uloženie do pamäti smartfónu alebo na pamäťovú kartu a následné prenesenie tejto zálohy do vášho stolného počítača, notebooku či na externý disk. Multimediálne dáta a dokumenty môžete do PC prenášať bez nutnosti vytvárať export do súboru. Fotografie, videá či dokumenty sú bežne dostupné priamo po pripojení k PC pomocou USB kábla. V akých priečinkoch sú uložené vám ukážeme nižšie v článku na prehľadných screenshotoch.

Online záloha môže mať viacero podôb, ktoré sa líšia najmä spôsobom prenosu dát. Môžete postupovať podobne ako pri lokálnej zálohe s tým rozdielom, že zálohované dáta neprenesiete do PC, ale nahráte ich na webový server, napríklad Uložto.sk či Úschovňa.sk. Ďalšou možnosťou je využiť domáci NAS server a dáta zálohovať prostredníctvom FTP. Táto možnosť je ideálna v prípade, že svoje dáta nechcete „zveriť do rúk“ spoločnostiam poskytujúcim online úložiská. Tu však možnosti online zálohy nekončia. Nie je to tak dávno, čo nám do životov zasiahol pojem CLOUD. Vo svojej podstate sa taktiež jedná o online úložisko, ale výrazne prepracovanejšie. Cloud ponúka pokročilejšie funkcie akými sú automatické zálohovanie, synchronizácia medzi zariadeniami, synchronizácia medzi užívateľmi či jednoduchšie zdieľanie dát.

Náš návod vás prevedie obidvoma základnými spôsobmi zálohovania dát a vy sami sa rozhodnete, ktorý spôsob vám bude najbližší.

Lokálna záloha

Možnosť lokálnej zálohy je priamo súčasťou prostredia MIUI a jej vytvorenie je otázkou niekoľkých okamihov. Vstavaná lokálna záloha pritom neumožňuje len zálohu kontaktov, správ či poznámok. Zálohovať môžete dáta všetkých systémových a nainštalovaných aplikácií vrátane ich nastavení. Nasledujúce snímky obrazoviek vás prevedú celým procesom vytvorenia lokálnej zálohy:

Nastavenia -> Ďalšie nastavenia -> Zálohovanie a obnova dát -> Lokálne zálohy -> Nová záloha -> Výber aplikácií zo zoznamu -> OK -> prebieha zálohovanie -> Hotovo

Po ukončení procesu zálohovania budú v pamäti telefónu vytvorené súbory so zálohou a to pre každú aplikáciu osobitne. Nemusíte sa však báť, súbory sú prehľadne uložené v priečinku, ktorého názov tvorí dátum a na sekundu presný čas kedy ste zálohu vytvorili. Napríklad, zálohu vytvorenú 4. mája 2017 o 17:08.25 nájdete v priečinku s názvom 2017-05-04-17-08-25, v ktorom sú uložené zálohovacie súbory vami zvolených aplikácií. Kde presne tieto súbory nájdete znázorňujú nasledovné snímky obrazoviek:

Súbory -> karta Úložisko -> priečinok MIUI -> priečinok backup -> priečinok AllBackup -> priečinok 2017-05-04-17-08-25

Pri zálohovaní fotografií a videí je postup ešte jednoduchší. Všetky fotografie zachytené predinštalovanou aplikáciou fotoaparátu sa ukladajú do priečinka DCIM (viď 3. obrázok v predchádzajúcej galérii). Ako bolo spomínané vyššie, v popise lokálnej zálohy, všetky súbory zálohy, fotografie a videá teraz musíte preniesť zo smartfónu do vášho PC, notebooku, externého disku, … Vykonáte to jednoduchým prepojením zariadenia a PC prostredníctvom USB kábla, s ktorým vám pomôže galéria snímok obrazoviek:

Po pripojení k PC stiahnuť notifikačnú lištu -> Nabíjanie cez USB -> Prenos súborov (MTP) -> smartphone sa k PC pripojí ako multimediálne zariadenie

Po vybratí možnosti Prenos súborov (MTP) sa v okne Tento počítač zobrazí vaše zariadenie, napríklad Mi5c. Radenie súborov je rovnaké ako v aplikácii Súbory, viď snímky obrazoviek vyššie. Všetky lokálne zálohy odporúčame uchovávať zoradené v priečinkoch podľa dátumu a času ich vyhotovenia. Fotografie a videá majú podobnú štruktúru názvu ako vytvorené priečinky so zálohami. Napríklad, fotografia zachytená 4. mája 2017 o 17:25.23 je uložená pod názvom IMG_20170504_172523.jpg. Z toho dôvodu sa nemusíte obávať, že dôjde k prepísaniu fotografie (videa), každá má totiž svoj jedinečný názov.

Online záloha

Pri online zálohe môže postupovať analogicky ako pri zálohe lokálnej, s tým rozdielom, že všetky súbory a priečinky, ktoré ste nahrali do PC, nahráte aj na webový server. My sa však zameriame na neporovnateľne pohodlnejší spôsob online zálohy a tým je CLOUD.

Ak chcete plnohodnotne využívať Android smartfón, musíte si vytvoriť Google účet. Bez neho nie je možné využívať služby Google a teda ani Obchod Play, ktorý je primárnym zdrojom aplikácií pre systém Android. Android smartfón ihneď po prvom spustení žiada o vytvorenie Google účtu alebo o prihlásenie pomocou Google účtu (v prípade, že ste si ho v minulosti vytvorili). Spolu s Google účtom získate prístup nielen k Gmailu, Obchodu Play či Kalendáru, ale aj prístup k vášmu osobnému priestoru v cloude, do ktorého sa vám zálohujú kontakty, uložené heslá k sietiam WiFi, inštalované aplikácie a ich nastavenia, fotografie (Fotky Google), poznámky (Keep – poznámky a zoznamy) a pod. Najväčšou nevýhodou cloudového riešenia je vo väčšine prípadov jeho kapacita. Google ponúka každému užívateľovi cloud úložisko s kapacitou minimálne 15 GB. Prečo minimálne? Z jednoduchého dôvodu – väčšiu kapacitu vám Google ochotne ponúkne za baťovský príplatok:

  • 15 GB – bezplatne,
  • 100 GB – 1,99 € mesačne alebo 19,99 € pri ročnej platbe,
  • 1 000 GB – 9,99 € mesačne alebo 99,99 € pri ročnej platbe.

Teraz sa už poďme venovať samotnému zálohovaniu. Začneme zálohou kontaktov, ktorých máte vo svojom smartfóne uložené desiatky a ich strata by rozhodne nepatrila medzi tie príjemné životné míľniky. Pre názornú ukážku máme v pamäti nášho redakčného Xiaomi Mi5c uložené 3 fiktívne kontakty, ktoré budeme zálohovať. Postup nájdete v nasledujúcej galérii:

Kontakty -> podržať tlačidlo naposledy spustených aplikácií pre otvorenie Nastavení  -> Importovať/Exportovať kontakty -> Exportovať na úložisko -> potvrdiť export (OK) -> Importovať z SD karty -> Vybrať Google účet (OK) -> Potvrdiť import vCard (OK)

Pre kontrolu: Kontakty -> podržať tlačidlo naposledy spustených aplikácií pre otvorenie Nastavení  -> Zobrazenie kontaktov -> Kontakty na zobrazenie -> pri Google účte sa zobrazí rovnaký počet kontaktov ako v smartphone

Ak ste dodržali všetky vyššie uvedené kroky, vaše kontakty sú bezpečne (paranoja bokom) zálohované na serveroch Google. Máte k nim prístup prakticky z každého zariadenia, v ktorom sa prihlásite pomocou Google účtu. Pristupovať k nim môžete aj pomocou webového prehliadača, stačí prejsť na stránku GMAIL-u,  v ľavom hornom rohu kliknúť na Gmail a vybrať Kontakty. Okamžite sa otvorí nová karta a vy budete mať k dispozícii všetky vaše kontakty, ktoré ste zálohovali, dostupné na stránke Google Kontakty. Na tejto stránke ich môžete nielen upravovať, ale aj mazať, prípadne vytvárať nové.

Čo sa zálohovania SMS správ týka, situácia je mierne komplikovanejšia. Google nepodporuje zálohovanie na ich servery a musíme siahnuť po aplikáciách tretích strán. Na tieto účely sme sa rozhodli použiť aplikáciu SMS Backup & Restore, ktorá ponúka cloud zálohu priamo na váš Google účet. Pred spustením zálohovania je nutné vykonať niekoľko úvodných nastavení, ktoré opäť nájdete v galérii:

SMS Backup & Restore -> klikúť na 3 bodky v pravom hornom rohu -> Predvoľby -> Primary Backup Location -> Disk Google -> Prihlásiť sa -> vybrať Google účet -> Uložiť -> potvrdiť vymazanie záloh starších ako 30 dní -> potvrdiť Disk Google (OK)

A teraz sa smelo môžeme pustiť do zálohovania. Opäť sa stretávame s generovaním názvov podľa dátumov. Záloha hovorov (SMS) vytvorená 08. mája 2017 o 16:04.17 bude niesť názov calls-20170508160417.xml, resp. sms-20170508160417.xml. V prípade, že chcete zálohovať aj MMS správy, zaškrtnite políčko Include MMS Messages. Posledné 3 snímky obrazoviek sú vytvorené na súkromnom smartfóne, na ten redakčný nám SMS zatiaľ nikto neposlal, ale to môže byť spôsobené aj absenciou SIM karty 🙂

Zálohovať -> zaškrtnúť Include MMS Messages -> zrušiť zaškrtnutie Only upload when connected to WiFi a Only upload when charging -> Zálohovať teraz -> Zamietnuť pravidelné zálohovanie (NIE) -> Zálohovanie dokončené (Zavrieť)

A dostávame sa do finále. Posledná časť je venovaná cloud zálohovaniu vašich najcennejších spomienok a zážitkov, rozumej fotografiám a videá. Zálohovanie bude opäť prebiehať na váš Google účet a zneužijeme na to aplikáciu Fotky Google. Vývojári softvérového giganta sú si veľmi dobre vedomí, že ľudia v dnešnej dobe zachytia stovky fotografií a z toho dôvodu má ich aplikácia jednu obrovskú konkurenčnú výhodu – neobmedzené úložisko pre fotografie a videá. Určite vám teraz hlavou prebehla myšlienka, že to znie až príliš dobre na to, aby to bola pravda, niekde bude isto-iste háčik. A áno, on tam skutočne je. Ak chcete využiť neobmedzené úložisko pre ukladanie fotografií a videí, musíte sa uspokojiť s vyššou kompresiou, čiže miernou stratou detailov a maximálnym rozlíšením 16 Mpx. To isté sa týka videí, vyššia kompresia, strata detailov a maximálne rozlíšenie 1080p (FullHD). Rozhodnutie či budete fotografie a videá zálohovať v zníženej (neobmedzený priestor) alebo maximálnej kvalite (bezplatne maximálne 15 GB) necháme na vás a prejdeme priamo k zálohovaniu v podobe ďalších snímok obrazoviek. My sme sa rozhodli pre zníženú kvalitu a neobmedzené úložisko.

Fotky Google -> Zmeniť nastavenia -> Vysoká kvalita -> vysunúť „hamburger“ menu -> Zálohovanie a synchronizácia -> v prípade potreby upravte nastavenia

V tejto chvíli by mal byť váš smartfón kompletne zálohovaný a vy môžete pokojne hodiť starosti o dáta za hlavu. Kontakty, správy, nastavenia, fotografie či videá sú zálohované a žiadne nekontrolované strety smartfónu s betónom vás trápiť nemusia a prípadný rozbitý displej alebo poškodenú základnú dosku vám ochotne vymeníme 🙂

Záver

Tak si to poďme zhrnúť. Vlastne, ani nemáme veľmi čo. Cieľom článku nebolo poukazovať na výhody a nevýhody lokálnej a online zálohy, cieľom článku bolo priniesť ucelený návod na základnú zálohu dát. Každému vyhovuje niečo iné a preto výber najvhodnejšej formy zálohovania dát prenecháme na vás. Samozrejme budeme radi, ak sa s nami v komentároch podelíte vaše skúsenosti, podnety a nápady.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *