Recenzie

Xiaomi REDMI NOTE 5A PRIME – Kráľ low-endov?


Xiaomi ako prvý krát predstavilo vo svojej rade REDMI NOTE tu najlacnejšiu verziu a to NOTE 5A a NOTE 5A Prime. Verzia 5A Prime, ktorú testujeme je síce zhotovená z plastu, ale ponúka veľa muziky za malo peňazí. Najväčší ťahák tohto modelu je jednoznačne jeho predný fotoaparát s bleskom. Viac už sa dozviete v našej recenzii.

Xiaomi nám koncom augusta predstavilo najnovšieho zástupcu obľúbenej rady redmi note. Ide o smartphone ktorý sa radi do triedy low-endov. Model 5A vychádza viac menej z predchádzajúcej verzie, ale s menšími rozdielmi na zadnej strany.

 

BALENIE

Červený obal? Od prvých balení kde používalo Xiaomi tvrdený recyklovaný papier sme sa dopracovali ku krásnym obalom nie len pri prémiových radách. Pri prvom uchopení obalu hneď viete, že sa v ňom nachádza 5,5″ telefón, keďže ide o low-end tak vás vnútri ničím neprekvapí a je v ňom len to najnutnejšie:

  • smartfón Xiaomi Redmi Note 5A,
  • užívateľská príručka,
  • USB nabíjačka,
  • kábel microUSB,
  • spinka na otvorenie nového troj-slotu SIM (2x Nano SIM, 1x microSD).

KONŠTRUKČNÉ SPRACOVANIE A DIZAJN

Konštrukčné spracovanie pri radách A je vždy dáka pre zvesť že to bude bohužiaľ plastové prevedenie. Plast je síce ohybnejší a nebude vás tak štvať keď sa kryt doškrabe ako na hlinkovom tele ale dakomu to môže vadiť. Pri verzií ktorú testujeme je veľmi elegantne zasadený snímač odtlačkov palcov ktorý vás skoro presvedči že zadný kryt je dokonca hliník, ale opak je realitou. Vďaka precíznemu spracovaniu zo seba nevydá ani hlások. Na vŕzganie či praskanie, prípadne iné prejavy zanedbaného návrhu alebo výroby, môžete bez výčitiek zabudnúť.

Na rovinu musíme napísať, že s dizajnom si Xiaomi ťažkú hlavu nerobilo. Zobrali výkresy menšej radi redmi 4, kde tu pribrali pár mm, čo to pridali na výbave a svetlo sveta uzrel NOTE 5A . Keďže Xiaomi použila prvý krát označenie A pri verzií Note, ako keby sa vrátil k verzií jedna a dva ktorá bola taktiež plastová. Redmi note 5A Prime nemá žiadneho priameho predchodcu a po stránke rozmerov ho môžeme porovnať napríklad s Redmi Note 4, ktorý disponuje rovnakou uhlopriečkou. Rozmery sú nasledovné:

  • Redmi Note 4 – 151 x 76 x 8,35 mm | 175 g
  • Redmi Note 5A Prime – 153 x 76.2 x 7.7 mm | 153 g

Predná strana si po vzore modelovej rady roku 2017 vyslúžila displej chránený zaobleným a tvrdeným 2.5D sklom, ktoré perfektne ladí so zaoblenými krivkami smartfónu. V spodnej časti prednej strany nás taktiež nič neprekvapí a nájdeme tu trojicu kapacitných navigačných tlačidiel. Tie sú podsvietené a majú pevne pridelené úlohy. Viac by sa nám páčilo riešenie po vzore Mi 6 alebo Mi 5C, kde je možné navzájom vymieňať funkcie navigačných tlačidiel. Nad tlačidlami sa vyníma svätý grál celého zariadenia a ním je rozmerný displej s uhlopriečkou 5,5 palca. Nad displejom nájdeme senzor priblíženia kombinovaný so senzorom intenzity okolitého osvetlenia, fotoaparát s bleskom, reproduktor a notifikačnú LED.

Ešte pri recenzii vlajkovej lode Xiaomi Mi 6 Ceramic sme dúfali, že biela notifikačná LED-ka sa nestane štandardom. Pri recenzii modelu Xiaomi Mi Max 2 nás už viera opúšťala ako aj pri MI 5X. Ako sme chytili do rúk recenzovaný modle Xiaomi Redmi Note 5A Prime bolo to už očakávane sklamanie a naďalej bezfarebnou  LED-kou sa pri notifikáciách môžeme na dobro rozlúčiť až dokým to nezmenia. Xiaomi dosť dáva na svojich užívateľov tak dúfajme že sa vrátia k dobrým farebným LED-kam.

Rozloženie mechanických ovládacích prvkov a konektorov nevybočuje zo zabehnutého štandardu. Na ľavoboku našiel svoje miesto nový troj-slot šuplíček, je určený pre  dve SIM karty a pamäťovú kartu. Prvá aj druhá pozícia je určená pre nanoSIM kartu, do tretej pozície je možné umiestniť  microSD pamäťovú kartu. Na pravej strane získali miesto tlačidlá ovládania hlasitosti a zapínacie tlačidlo. Na spodnej hrane je mikrofón, konektor microUSB a hlasitý reproduktor. Na hornej hrane tak nájdete 3,5 mm jack, sekundárny mikrofón a infračervený port. Všetky hrany sú príjemne zaoblené a telefón padne priamo do ruky.

Od zaoblených hrán plynule prejdeme k zadnej strane smartfónu. Predelenia, umiestnené na bokoch pokračujú na zadnej strane. Dizajn je aj vzhľadom na tieto malé detaily veľmi podobný, ba priam až rovnaký ako v prípade modelu Redmi 4 kde taktiež sa nachádza aj foťak s bleskom. Bohužiaľ zadný foťak je slabší ako predný ktorý ponuka neskutočných 16 MPx s bleskom. Zhruba v štvrtine od hornej hrany nájdete čítačku odtlačkov prstov.

Z konštrukčného a ergonomického hľadiska by sme len veľmi ťažko hľadali negatíva. Vytknúť by sme mohli zbytočne veľké rámiky okolo displeja a hlavne spomínanie plastové telo avšak toto je veľmi subjektívne a z toho dôvodu to nedokážeme považovať za jasné negatívum.

DISPLEJ

Hneď úvodom musíme napísať, že displej Redmi Note 5A Prime neponúka nič prevratné. Je vyrobený technológiou LCD IPS a na konzumáciu multimediálneho obsahu veľmi dobre poslúži  uhlopriečka 5,5“. Rozlíšenie sa zastavilo na hodnote 720 x 1280 pixels (HD), čo predstavuje hustotu 267PPI (pixelov na palec). Táto hodnota je pre každodenné používanie viac než dostatočná a ani pri bližšom pohľade nemáte šancu rozoznať jednotlivé pixely. Pozorovacie uhly a podanie farieb sú na vysokej úrovni. Opäť nás mierne vytáčal z rovnováhy kontrastný pomer. Dosahuje priemernú hodnotu 1000:1 a najmä v noci, resp. horších svetelných podmienkach bolo nad slnko jasnejšie, že čierna ani zďaleka nie je čierna. Maximálny jas dosahuje 450 nitov (cd/m2) a na zadok z neho rozhodne nepadáme. V noci príde vhod minimálna hodnota jasu, ktorá klesá až na úroveň 1 nitu (cd/m2) a v kombinácii s čítacím režimom predstavuje ideálne riešenie napríklad pri čítaní elektronických kníh v tmavom prostredí s minimálnym až žiadnym osvetlením.

Ako ochrana displeja slúži bližšie nešpecifikované tvrdené sklo s 2.5D zaoblením. Hladké kĺzanie prstov po povrchu, čistenie a zníženie množstva odtlačkov zabezpečuje oleofóbna vrstva. Aj napriek absencii informácii o pôvode tvrdeného skla nemusíte mať obavy zo zníženej odolnosti. Použité tvrdené sklo je voči poškriabaniu minimálne tak odolné ako Gorilla Glass 4 či 5.

VÝKON A INTERNÉ ÚLOŽISKO

Výkon nehrá Redmi Note 5A Prime veľmi do kariet. Nový Note 5A Prime vo svojich útrobách ukrýva SoC Snapdragon 435, ktorý patri do nižšej triedy v portfóliu Qualcommu. Prehľadne zhrnuté základné parametre spomínaných SoC:

NÁZOV SoC Snapdragon 435 Snapdragon 430 Snapdragon 427
PROCESOROVÉ JADRÁ 8x ARM Cortex A53 (1,4 GHz) 8x ARM Cortex A53 (1,4 GHz) ARM Cortex A53 (1,4 GHz)
GRAFICKÝ AKCELERÁTOR Adreno 505 Adreno 505 Adreno 308
OPERAČNÁ PAMÄŤ RAM LPDDR3

Single-channel

800 MHz

LPDDR3

Single-channel

800MHz

LPDDR3

Single-channel

557MHz

VÝROBNÝ PROCES 28 nm FinFET 28 nm FinFET 28 nm FinFET

Snapdragonu sekunduje operačná pamäť typu LPDDR3 s kapacitou 3 GB. Ako drvivá väčšina všetkých dnešných SoC, aj Snapdragon 435 tvorí s operačnou pamäťou RAM jeden celok, tzv. PoP – Package on Package. Operačná pamäť RAM je osadená priamo nad SoC (viď obrázok nižšie) a je pripojené prostredníctvom jednokanálovej 64-bitovej zbernice s frekvenciou 800 MHz. Teoreticky tak môže dosiahnuť maximálnu prenosovú rýchlosť 7,5 GB/s.

Qualcomm Snapdragon 435 v sebe integruje 8 jadier Cortex-A53, ktoré nevyužívajú technológiu big.LITTLE. Všetky procesorové jadrá sú si rovné a môžu dosiahnuť maximálnu frekvenciu 1,4 GHz. Grafický akcelerátor pochádza priamo zo stajní Qualcommu a nesie označenie Adreno 505 a dosahuje maximálnu frekvenciu 450MHz.

Interné pamäťové úložisko je typu eMMC 5.1 s maximálnymi teoretickými prenosovými rýchlosťami 280 MB/s (16 000 IOPS) pri sekvenčnom čítaní a 140 MB/s (3 700 IOPS) pri sekvenčnom zápise. Na prenos dát počas pripojenia k PC slúži notoricky známe rozhranie USB a to vo verzii USB 2.0.

Redmi Note 5A Prime nás síce papierovým výkonom nezaujal, ale počas každodenného používania to nedával najavo. Nepochybne sa na tom podpísala aj samotná nadstavba MIUI, ktorá patrí medzi tie najprecíznejšie optimalizované grafické nadstavby vôbec.

Z výrobných hál vychádzajú dve verzie Redmi Note 5A, ktoré sa líšia v procesore (Snapdragon 430), pamäti RAM (2 gb RAM), úložiskom a predným foťakom ktorý je od firmy OmniVision . Užívateľsky dostupných je typicky o niekoľko gigabajtov menej. To je spôsobené jednak prepočtom „gigabit -> gigabyte“ a taktiež si musíme uvedomiť, že určitý priestor musí byť vyhradený aj pre operačný systém Android. Malým svetielkom nádeje je nový slot. Ten dokáže použivať dve nano-sim karty a ešte rozšíriť pomocou pamäťových kariet microSD až do kapacity 128 GB.

 

VÝSLEDKY BENCHMARKOV

VÝDRŽ AKUMULÁTORA

Výkon rastie šialeným tempom, na trhu máme dostupné čím ďalej, tým výkonnejšie a efektívnejšie SoC. Ich spotreba z generácie na generáciu klesá o desiatky percent, no my aj napriek tomu, deň čo deň, večer čo večer, pociťujeme silné nutkanie spárovať náš milovaný smartfón s nabíjačkou. Pri Redmi Note 5A Prime je to o čosi lepšie a toto nutkanie sme pociťovali zhruba každý druhý deň. Kapacita akumulátora pritom vôbec neoslní a dosahuje uveriteľných 3080 mAh (11,86 Wh).

Aby sme výdrž vyjadrili exaktne, zobrali sme si na pomoc PCMark. Ten obsahuje sériu testov opakujúcich sa v slučke, pokiaľ kapacita akumulátora neklesne pod 20 %. Xiaomi Redmi Note 5A prime  pokorilo hranicu 10 hodín  cca pol hodiny a pri pohľade na rozmery displeja a kapacitu akumulátora sa jedná o veľmi obstojný výsledok.

Qualcomm Snapdragon 435 v sebe integruje podporu 3. generácie rýchleho nabíjania s názvom Quick Charge 3.0. Čínsky inžinieri sa však rozhodli, že Redmi Note 5A prime si vystačí aj s bežnou rýchlosťou nabíjania a na QC3.0 si pokojne nechajte zájsť chuť. Nabíjanie prebieha pri 5 V a nabíjačka dokáže do zariadenia ládovať maximálny prúd 2 A. Počas nášho testovania sme dosiahli maximálnu kapacitu akumulátora v priebehu 116 minút, čo predstavuje priemerný nabíjací prúd 1,5 A.

KONEKTIVITA

Pri čítaní tejto kapitoly sa pár jedincom už tradične začne dvíhať žlč. Koniec koncov, ani sa im nečudujeme. Pre Xiaomi LTE pásmo 20 (800 MHz), zrejme len európskym módnym výstrelkom a už roky ho s úsmevom na perách veselo ignoruje. Absencia podpory LTE pásma 20 môže byť v niektorých prípadoch kritická a to z toho dôvodu, že najmä v oblastiach mimo miest je to najvyužívanejšie LTE pásmo. Mimo mesta si tým pádom budete musieť vystačiť so staršími technológiami.

Čo sa týka podpory „2G a 3G“ sietí, tu nie je čo vytýkať a Redmi Note 5A Prime podporuje všetky potrebné pásma. Príjem signálu je na vynikajúcej úrovni a ani v odľahlejších miestach nenatrafíte na problémy s kvalitou hovorov, odosielaním SMS či surfovaním po internete (ak bola dátová sieť dostupná). Podpora dvoch SIM kariet (Dual-SIM) je v prípade Xiaomi viac menej štandardom a Redmi Note 5A Prime nie je žiadnou výnimkou. Obidve SIM karty fungujú bez problémov a každú si detailnejšie nastavíte v menu.

Odhliadnuc od absencie istých LTE pásiem, nemáme po stránke konektivity viac čo vytýkať. Mi 5X je vybavený dual-band Wi-Fi s podporou frekvencii 2,4 GHz aj 5 GHz (802.11 a/b/g/n/ac), umožňuje vytvoriť Wi-Fi Hotspot, podporuje technológie ako Wi-Fi Direct či Wi-Fi Display. Číslo verzie Bluetooth sa zastavilo na hodnote 4.2. Nejedného poteší aj infračervený port primárne slúžiaci na ovládanie elektroniky. Káblová konektivita zahŕňa podporu prenosu súborov prostredníctvom protokolov MTP a PTP a užitočná bude aj podpora USB OTG pre pripojenie periférií ako myš, klávesnica, USB kľúč či čítačka pamäťových kariet. Slúchadlá pripojíte prostredníctvom starého dobrého 3,5 mm jack konektora.

SNÍMAČ ODTLAČKOV PRSTOV

Snímač odtlačkov prstov je umiestnený v hornej časti zadnej strany a pre odomknutie zariadenia stačí priložiť prst. Nemusíte nič stláčať. Odozva snímača je blesková a snímanie odtlačkov presné. Napriek vysokej presnosti odporúčame do systému priradiť viacero odtlačkov toho istého prstu pre čo najvyššiu spoľahlivosť.

FOTOAPARÁT

Primárny fotoaparát na zadnej strane pochádza z dielne Sony a ma 13 megapixel z  clonov f/ 2,2. Najväčšia možná fotografia môže byt zhotovená vo formáte 4160 x 3120 Pixels. Video natočíte v maximálnom rozlíšení 1080p @ 30fps. Zhotovíte aj efektné slow-motion videá, kde rozlíšenie klesá na 720p @ 120 fps.

Fotoaparát podporuje rýchle fázové zaostrovanie PDAF (Phase Detection Auto Focus), no chýba mu optická stabilizácia. Svetelnosť objektívu s clonovým číslom f/2,2 taktiež na kvalite nepridá. Podotýkame, že rovnakým senzorom disponuje aj vlajková loď Xiaomi Mi 6, avšak s tým rozdielom, že Mi 6 je vybavená 4-osou optickou stabilizáciou a svetelnosť objektívu má podstatne nižšie clonové číslo – f/1,8.

Xiaomi prvý krát použilo na sekundárny fotoaparátom s 16 MPx „selfie“ foťakom ktorý disponuje aj menším bleskom. Tento foťak je od firmy OmniVision, svetelnosť objektívu je f/ 2.0 . Ďalšie funkcie sú PureCel Sensor, PDAF Focus,  na prednej strane zhotovíte „svojky“ vďaka širšiemu uhlu záberu (až 76.4°) nebude problém zvečniť celú vašu partiu.

GALÉRIA

HDR FOTOGRAFIE

MULTIMÉDIÁ

Nadstavba MIUI je v základe vybavená tradične tromi aplikáciami, pomocou ktorých si môžete vychutnať váš obľúbený multimediálny obsah. Do tejto trojice patria aplikácie Galéria, Hudba a Video. Príjemné, elegantné a jednoduché grafické spracovanie je v prípade MIUI samozrejmosťou. Hlavná obrazovka Galérie pozostáva z dvoch kariet. Na prvej karte nájdete všetky zachytené fotografie a videá triedené podľa dátumu, na druhej karte sú prehľadne zobrazené jednotlivé priečinky obsahujúce fotografie a videá. Galéria ponúka aj jednoduchý editor fotografii a obrázkov, prostredníctvom ktorého môžete aplikovať niektorý z „husto-coolóznych“ efektov, prípadne upraviť jas, kontrast, sýtosť, ostrosť a pridať vinetáciu. Editor umožňuje aj orezanie, otočenie, zrkadlové prevrátenie, počmáranie či pridanie vybranej nálepky do fotografie. Video prehrávač je na funkcie skromnejší a rozhodne odporúčame siahnuť po niečom sofistikovanejšom (MX PlayerVLC for Android, … ). Aj keď nemá problém prehrať väčšinu videosúborov, s titulkami si neporadí a na výber z viacerých zvukových stôp môžete zabudnúť taktiež. Prehrávač hudby patrí, podobne ako prehrávač videa, medzi tie jednoduchšie aplikácie a ak ste náročnejší poslucháč, určite navštívte Obchod Play a siahnite po prehrávačoch ako PowerAMPJetAudioBlackPlayer, …

Zvukový výstup slúchadlového 3,5 mm konektora jack na tele Xiaomi Redmi Note 5A prime našťastie nechýba a využiť budete môcť prakticky akékoľvek slúchadlá bez nutnosti vláčiť so sebou všade nepraktickú redukciu. Zvukový výstup je možné upraviť priamo v nastaveniach zvuku a to zapnutím pokročilej funkcie Dirac HD Sound. Na výber máte z prednastavených režimov pre slúchadlá od Xiaomi a dva režimy pre bežné slúchadlá a špunty. Na detailnejšie vyladenie zvukového výstupu poslúži 7-pásmový ekvalizér obsahujúci 11 predvolieb, ktoré môžete dopĺňať o vaše vlastné. Každú vami vytvorenú predvoľbu môžete uložiť pod vlastným názvom.

Integrovaný hlasitý reproduktor sa nachádza na spodnej hrane vedľa konektora microUSB a jeho zvukový prednes určite neprepočujete. Na Redmi Note 5A Prime by sme očakávali že pri plastovej verzii bude chrapčať ale Xiaomi zase raz spravilo dobru konštrukciu aj keď z plastu. Reprak je prekvapivo hlasitý a isto sa nestratí  v dave kde si študenti radi puštaju pesničky nahlas.

 

SYSTÉM A APLIKÁCIE

Tu nastáva mierne sklamanie. Očakávali sme, že Xiaomi stihne dokončiť najnovšiu verziu MIUI 9 včas a Redmi Note 5A prime ju bude mať s plnou parádou nainštalovanú, ale nestalo sa tak.  Do nami testovaného Mi 5X sme nainštalovali poslednú dostupnú verziu MIUI, ktorá je postavená na Android Nougat 7.1.2 s MIUI vo verzii 8.5.8. Daná verzia je postavená na stabilnej čínskej ROM a pri dlhodobom používaní sme sa nestretli so žiadnymi neočakávanými reštartmi, pádmi aplikácií či zamŕzaním užívateľského prostredia a systému. Pred inštaláciou ROM od MIUI CZ&SK je nutné odomknúť bootloader. Presný postup nájdete v sekcii Tipy a triky, prípadne kliknutím na odkaz: [Návod]: Ako odomknúť BOOTLOADER a nahrať CZ/SK ROM.

Oproti čistému Androidu známeho z telefónov Google Nexus či Pixel, je MIUI odlišné najmä launcherom. Ten neponúka menu aplikácií a aplikácie sú umiestnené priamo na jednotlivých domovských obrazovkách. Môžete ľubovoľne meniť ich poradie, zatriediť do priečinkov a prirodzene aj pridávať widgety. Notifikačné centrum je kompletne prepracované a jeho nastavenia je možné užívateľsky meniť. Poradie rýchlych prepínačov sa dá pohodlne prispôsobiť vašim požiadavkám a taktiež máte možnosť zmeniť kombinované notifikačné centrum na oddelené, známe zo starších verzií MIUI.

Hlavnou doménou MIUI nie je len kvalitná optimalizácia, sú ňou taktiež možnosti prispôsobenia grafického prostredia prostredníctvom početnej ponuky tém. Vďaka nim tak zmeníte nielen pozadie a ikony, ale aj uzamykaciu obrazovku, číselník, notifikačnú lištu a správy.

Súčasťou MIUI je balík kvalitných aplikácií s prepracovaným dizajnom. O organizáciu vášho času a práce sa postará prehľadný kalendár spolu s emailovým klientom. Xiaomi nezabúda ani na skalných priaznivcov FM rádia, pre ktorých je predinštalovaná aplikácia s rovnomenným názvom. Ďalej tu nájdete Kompas, Skener QR kódov, Počasie, Poznámky, Záznamník a Kalkulačku, ktorá ponúka pokročilé funkcie ako premenu jednotiek, aktuálne menové kurzy a dokonca aj výpočet hypotéky. Komplexná aplikácia Optimalizácia integruje niekoľko funkcii na jednom mieste a nemusíte si tak robiť starosti s hľadaním rôznych „čističov“, antivírusov, „šetričov“ akumulátora a podobne. Pre pohodlné ovládanie elektroniky je Redmi Note 5A Prime vybavené infračerveným portom a k nemu prislúchajúcou aplikáciou MiRemote, ktorá obsahuje rozsiahlu databázu výrobcov a modelov zatriedených do viacerých kategórií. Jedinou jej nevýhodou je, že sa nedokáže učiť IR kódy priamo z diaľkového ovládača. To sa môže hodiť v prípade, že vaše zariadenie, ktoré chcete diaľkovo ovládať, nenájdete v databáze.

ZÁVER

Xiaomi Redmi Note 5A Prime je zásah pre ´Selfie´ maniakov a isto sa uplatni hlavne u mladej populácie. Vo svojej kategórii sa jedná o výnimočné zariadenie  hlavne hardvérovými parametrami. Veľkým lákadlom je zaiste predný foťak s bleskom. Vyzdvihnúť taktiež musíme zvukový výstup, či už z hlasitého reproduktora alebo zo slúchadlového 3,5 mm jack konektora. Jedine čo sa da tomuto telefónu vyčítať je plastové telo. Keď si to tak spočítame čo nám všetko Redmi Note 5A Prime ponuka za telefón ktorý stoji pod 200 eur  tak isto nie jednému zamotá poriadne hlavu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *