Recenzie

Xiaomi Mi6 Ceramic – keramika nadovšetko

Xiaomi – tvorca populárnej grafickej nadstavby MIUI a výrobca obľúbených smartfónov nám naservíroval už šiestu generáciu zo série vlajkových lodí označovaných Mi a my vám prinášame recenziu prémiovej edície aktuálnej vlajkovej lode – Mi6 Ceramic.

Najnovšia vlajková loď Xiaomi Mi6 bola predstavená v apríli tohto roku a opäť musíme uznať, že Xiaomi vie vzbudiť pozornosť v nejednom z nás. Niekoho zaujme cenou, iného zas vzhľadom, ďalší nedá dopustiť na príkladnú kvalitu spracovania a niekto neodolá prepracovanej grafickej nadstavbe MIUI. V našom prípade to je priamo kombinácia týchto vlastností a práve Mi6 je dôkazom, že nielen bratia Česi, ale aj inžinieri z Čínska majú zlaté ručičky.

BALENIE

Už prvý pohľad na krabičku napovedá o tom, že vo vnútri sa neskrýva len tak nejaké Xiaomi. Svoju keramickú Mi6 si vybalíte zo štýlovej sivomodrej krabičky so zlatými popiskami. Balenie mierne vybočuje zo zabehnutého štandardu a ponúka niečo málo navyše. Nie, slúchadlá to, bohužiaľ, nie sú. Našťastie, ceny originálneho príslušenstva sa držia pri zemi a v našom e-shope nájdete širokú ponuku slúchadiel Xiaomi.

A čo je to, to niečo málo navyše? To sú posledné dve položky v nasledujúcom výpise obsahu balenia:

  • smartfón Xiaomi Mi6 Ceramic,
  • užívateľská príručka,
  • USB nabíjačka,
  • kábel USB Type-C,
  • spinka na otvorenie duálneho slotu SIM,
  • dymový silikónový obal,
  • redukcia na 3,5mm jack konektor.

Posledná položka je predzvesťou niečoho zlovestného a skôr zarazí ako poteší, ale o tom neskôr, v časti venovanej multimédiám.

KONŠTRUKČNÉ SPRACOVANIE A DIZAJN

Len ťažko by sme v portfóliu Xiaomi hľadali smartfón, ktorý by bol z konštrukčného hľadiska zanedbaný. Áno, tu ste si niektorí určite zaspomínali na Zackov bend test, v ktorom Mi5-ku ohýba s ľahkosťou nemálo podobnou Johnovi Travoltovi z Horúčky sobotňajšej noci. V prípade Mi6 sa nič také nekoná, Zackovmu mocnému zovretiu odolá s eleganciou sebe vlastnou a spokojne si môže zanôtiť Stayin‘ Alive. Unibody konštrukcia je pri smartfónoch od Xiaomi samozrejmosťou už niekoľko rokov, podobne ako precízne konštrukčné spracovanie. Vŕzganím a praskaním netrpia ani smartfóny nižšej rady Redmi, takže v prípade vlajkovej lode Mi6 Ceramic sa ich určite obávať nemusíte.

Mi6 Ceramic budí rešpekt ihneď po prvom uchopení do ruky a to najmä svojou hmotnosťou. Kým sklenená Mi6-ka váži „len“ 168 gramov, prémiová keramická edícia zastaví ručičku váhy na hodnote 182 gramov. To je takmer o 30 gramov viac ako Samsung Galaxy S8 a dokonca až o 45 gramov viac ako Apple iPhone 7. Aj napriek tomu, že sa to môže zdať priveľa, opak je pravdou. Vďaka vyššej hmotnosti je úchop istejší a nemusíte sa báť, že vám tento keramický skvost vyletí z ruky a roztriešti sa na márne kúsky pri strete so zámkovou dlažbou či inou podlahovou krytinou. Po stránke rozmerov sú obidve edície Mi6-ky, sklenená a keramická, totožné. Oproti minuloročnej vlajkovej lodi Mi5 môžeme badať mierny nárast hodnôt, jedná sa však len o desatiny milimetrov.

  • Mi5 Ceramic – 144,5 x 69,2 x 7,25 mm | 139 g
  • Mi6 Ceramic – 145,2 x 70,5 x 7,5 mm | 182 g

Nová generácia so sebou prináša aj niekoľko zmien na prednej strane. Najvýraznejšou zmenou prešlo tvrdené sklo chrániace displej, ktoré sleduje najnovšie módne trendy a disponuje 2.5D zaoblením. Sklo perfektne dopĺňa oblé línie Mi6 a výsledkom nie je len elegantný dizajn, ale aj príjemné a pohodlné uchopenie do dlane. V spodnej časti prednej strany nájdeme trojicu tlačidiel. Mechanické domovské tlačidlo bolo nahradené kapacitným a integruje v sebe aj snímač odtlačkov prstov. Navigačné tlačidlá sa nachádzajú po jeho ľavej a pravej strane, sú kapacitné a ich funkcie je možné navzájom vymieňať. Vskutku tradične je nad trojicou tlačidiel umiestnený displej. Dosahuje uhlopriečku 5,15“a rozmerovo je zhodný s predchodcom. Revolúcia sa nekoná ani nad displejom. Smerom zľava nájdeme v hornej časti fotoaparát, senzor priblíženia kombinovaný so senzorom intenzity okolitého osvetlenia, reproduktor a notifikačnú LED bielej farby. Tu to už Xiaomi s tou konzervatívnosťou mierne prehnalo a absenciu farebnej LED vnímame ako jasné mínus. Ostáva nám len dúfať, že sa to nestane štandardom.

Rozloženie ovládacích prvkov a konektorov je pre tohto výrobcu typické s jednou „drobnou“ zmenou. Celý rám je vyhotovený z ocele s čiernou lesklou povrchovou úpravou. Rám je nenápadne prerušený na štyroch miestach. Na ľavoboku nájdete šuplíček na dve nanoSIM karty, na pravoboku tlačidlá ovládania hlasitosti a zapínacie tlačidlo. Na spodnej hrane sú vyfrézované otvory pre mikrofón, hlasitý reproduktor a konektor USB Type-C, na hornej hrane nájdete sekundárny mikrofón a infračervený port. Možno si v duchu vravíte, že sme na niečo zabudli, no môžeme vás uistiť, že nie, nezabudli. Obľúbený slúchadlový konektor, familiárne nazývaný tiež 3,5mm jack, skutočne absentuje. Xiaomi vydalo aj oficiálne stanovisko k tomuto nelogickému a spiatočníckemu kroku.  Nás týmto stanoviskom rozhodne nepresvedčili a absenciu tohto štandardizovaného konektora vnímame ako veľké mínus. Cenou útechy je aspoň pribalená redukcia.

Pomaly sa dostávame k tej najzaujímavejšej konštrukčnej časti a ňou je zadná strana prémiovej edície Mi6-ky. Dizajn zariadení od Xiaomi vyniká svojou jednoduchosťou a eleganciou. Inak tomu nie je ani v prípade aktuálnej vlajkovej lode. Aj napriek jednoduchému dizajnu je zadná strana Mi6-ky zaujímavá hneď z viacerých dôvodov. Začneme použitým materiálom. Sme svedkami doby keď sa výrobcovia nehanbia označiť za prémiové materiály obyčajnú hliníkovú zliatinu či tvrdené sklo. Xiaomi sa na rozdiel od „zabehnutých“ výrobcov rozhodlo vyrábať prémiové edície vybraných zariadení zo skutočne nevšedného materiálu (na poli smartfónov). Ako už názov napovedá, jedná sa o keramiku, ktorá je príjemne a efektne zaoblená z každej strany a v každom rohu. Nablýskaná keramika doslova dýcha luxusom. Tento pocit len umocňujú drobné detaily vyhotovené z 18-karátového zlata. Reč je o nápisoch v spodnej časti a o orámovaní duálneho fotoaparátu nachádzajúceho sa v ľavom hornom rohu. Posledným prvkom nachádzajúcim sa na zadnej strane je duálna prisvetľovacia LED, kombinujúca teplý a studený odtieň bielej farby.

Xiaomi vybavilo Mi6-ku aj nejakou tou zvýšenou odolnosťou voči vode a prachu. Bližšie špecifikácie IP krytia chýbajú a tak sme sa do testov v podobe skúmania dna na mestskej plavárni veľmi nepúšťali. Za nenápadný dôkaz zvýšenej odolnosti sa dá považovať tesnenie lemujúce šuplík na SIM karty. Vzhľadom na to, že zvýšená odolnosť voči vode a prachu nie je podložená žiadny stupňom IP krytia, neodporúčame Mi6-ku ponárať ani len do pohára s vodou a už vôbec nie do krígľa s pivom. Túto zvýšenú odolnosť, prosíme, vnímajte ako príjemný bonus, ktorý vám môže „zachrániť krk“ pri neplánovanom strete Mi6-ky s tekutinami rôzneho pôvodu.

DISPLEJ

Mi6-ka je osadená displejom s uhlopriečkou 5,15“, rozlíšenie sa zastavilo na hodnote 1920 x 1080 px (FullHD) a dosahuje hustotu 428 PPI (pixel per inch | pixelov na palec). Táto hodnota je pre každodenné použitie viac než dostatočná a ďalšie navyšovanie rozlíšenia by bolo prakticky zbytočné. Jednotlivé pixely pri bežnom používaní rozhodne vnímať nebudete. Vďaka technológii LCD IPS nebude o kvalitné zobrazenie núdza. Pozorovacie uhly, kontrast, podanie farieb – v tom všetkom Mi6 Ceramic exceluje. Displej má veľmi vysoký kontrastný pomer 1500:1 a aj napriek použitiu LCD technológie je čierna skutočne mimoriadne tmavá. Pozorovacie uhly sú taktiež príkladné a človek miestami nadobúda pocit, že sa pozerá na OLED displej. Vďaka maximálnemu jasu dosahujúcemu až 600 nitov (cd/m2) nebudete mať počas horúcich letných dní problém ani s priamym slnečným žiarením. Tento fakt bol otestovaný priamo v slnkom prežiarenej Barcelone, kde bolo slnečné žiarenie skutočne veľmi intenzívne a Mi6-ka si s ním poradila na výbornú. V noci príde vhod minimálna hodnota jasu, ktorá klesá až na úroveň 1 nitu (cd/m2). V kombinácii s čítacím režimom predstavuje ideálne riešenie pri používaní Mi6-ky v tmavom prostredí s minimálnym až žiadnym osvetlením.

Natrafili sme aj na drobné nedostatky, ktoré nám v Barcelone takmer pokazili skvelú letnú náladu, no netrvalo dlho a zistili sme, že majú len softvérový pôvod a zbavíte sa ich doslova lusknutím prsta. Reč je o automatickom prispôsobení kontrastu, ktoré nefunguje veľmi spoľahlivo a miestami máte pocit, že displej preblikáva. Aby ste túto nie veľmi optimalizovanú funkciu vypli, stačí sa preklikať do nastavení displeja a zmeniť automatický kontrast na štandardný alebo zvýšený. My sme sa rozhodli používať štandardný kontrast pre vernejšie zobrazenie farieb.

Ako ochrana slúži bližšie nešpecifikované tvrdené sklo s 2.5D zaoblením. Pre hladšie kĺzanie prstov po povrchu, čistenie a zníženie množstva odtlačkov je štandardne potiahnuté oleofóbnou vrstvou. Aj napriek absencii informácii o pôvode tvrdeného skla nemusíte mať obavy zo zníženej kvality. Testy preukázali, že použité tvrdené sklo je voči poškriabaniu minimálne tak odolné ako Gorilla Glass 4 či 5. Xiaomi na displeji Mi6-ky určite nešetrilo a ponúka jeden z najlepších LCD IPS displejov s akým sme kedy prišli do styku.

VÝKON A INTERNÉ ÚLOŽISKO

Výkon Mi6 je kapitolou samou o sebe. Asi nikoho neprekvapí, že v útrobách drieme najmodernejší a najvýkonnejší SoC z dielne Qualcommu. Reč je o Snapdragone 835, ktorému sekunduje operačná pamäť RAM typu LPDDR4x s kapacitou 6 GB. Ako to už býva v dnešnej dobe zvykom, SoC aj operačná pamäť tvoria jeden celok, tzv. PoP – Package on Package (puzdro na puzdre). Operačná pamäť RAM je osadená priamo nad SoC (viď obrázok nižšie).

Qualcomm Snapdragon 835 v sebe integruje tie najmodernejšie technológie mobilného sveta a môžete sa tak tešiť na poriadnu dávku výkonu. Kryo 280, Adreno 540, Quick Charge 4, LPDDR4x, UFS 2.1, USB 3.1, … to všetko sú pojmy, ktoré vám (niektorým) sami o sebe zrejme nič nehovoria. Nezúfajte, vysvetlíme. Podobne ako drvivá väčšina SoC, aj Snapdragon 835 pozostáva z dvoch hlavných častí – procesor a grafický akcelerátor.

Procesor v osemstotridsaťpäťke obsahuje 8 jadier, ktoré Qualcomm familiárne nazýva Kryo 280. Jadrá využívajú technológiu big.LITTLE, sú rozdelené do 2 blokov. Prvý blok obsahuje 4 výkonné jadrá s maximálnym taktom 2,45 GHz a druhý blok obsahuje 4 slabšie jadrá s maximálnym taktom 1,9 GHz. Jadrá Kryo 280 nie sú tak úplne vlastným produktom Qualcommu a s veľkou pravdepodobnosťou sa jedná o upravené jadrá Cortex-A73 od spoločnosti ARM. Ak teraz čakáte na časť s detailnými informáciami o úpravách, ktoré boli implementované v jadrách Kryo 280, obídete relatívne na krátko – výrobca si tieto informácie drží v utajení. Grafický procesor pochádza už priamo z dielne Qualcommu, nesie označenie Adreno 540 a jeho maximálny takt je 710 MHz. Podporuje všetky moderné technológie ako Vulkan 1.0, OpenGL ES 3.2, OpenCL 2.0 a DirectX 12. Grafický akcelerátor Adreno 540 patrí medzi špičku a s nedostatkom grafického výkonu sa určite nestretnete. Operačná pamäť RAM typu LPDDR4x dosahuje kapacitu 6 GB. Skratka LPDDR4x znamená, že sa jedná o operačnú pamäť typu DDR4 so zníženými energetickými nárokmi (LP = Low Power). Operačná pamäť RAM komunikuje s procesorom a grafickým akcelerátorom prostredníctvom 2-kanálovej 32-bitovej zbernice na frekvencii 1866 MHz a vďaka tomu dosahuje teoretickú prenosovú rýchlosť až 29,8 GB/s. Interné pamäťové úložisko pochádza z dielne Samsungu (KLUDG8V1EE-B0C10), využíva všetky výhody špecifikácie UFS 2.1 a tou najzaujímavejšou sú teoretické maximálne prenosové rýchlosti, ktoré sa vyšplhali až na 880 MB/s (40 000 IOPS) pri sekvenčnom čítaní a 230 MB/s (33 000 IOPS) pri sekvenčnom zápise. Pamäťové moduly UFS 2.1 konkurujú svojím výkonom SSD diskom pri zachovaní veľmi nízkej spotreby na úrovni pamäťových modulov eMMC. Na prenos dát počas pripojenia k PC slúži notoricky známe rozhranie USB a to vo verzii USB 3.1 Gen 1 (čo je synonymum pre USB 3.0), ktoré dosahuje teoretické maximálne prenosové rýchlosti 5 Gb/s (625 MB/s). Qualcomm vyrába svoju vlajkovú loď, Snapdragon 835, v útrobách spoločnosti Samsung a pri produkcii je použitý 10 nm výrobný proces, ktorý sľubuje nižšiu spotrebu energie, menšie fyzické rozmery čipu a menšiu produkciu odpadového tepla.

Pre vás, ako užívateľov, to znamená, že Mi6 patrí aj po výkonnostnej stránke medzi elitu na trhu a vy držíte v rukách jeden z najmodernejších prístrojov súčasnosti. Výkon je tak vysoký, že doslova dosahuje na Olymp. Zásluhu na tom však nemá len Qualcomm, ale aj samotné Xiaomi a ich nadstavba MIUI, ktorá patrí medzi tie najprecíznejšie optimalizované grafické nadstavby vôbec.

Výrobca kapacitou interného úložiska nešetrí ani v nižších modeloch a tak sa niet čomu čudovať, že ich prémiová edícia vlajkovej lode, Mi6 Ceramic, disponuje interným úložiskom so skutočne štedrou kapacitou 128 GB. Samotný pamäťový čip vyrába Samsung a v súčasnosti patrí medzi najvýkonnejšie UFS 2.1 moduly na trhu (viď prenosové rýchlosti a IOPS vyššie). Užívateľsky dostupných je opäť o niekoľko gigabajtov menej, presnejšie 118 GB. To je spôsobené jednak prepočtom „gigabit -> gigabyte“ a taktiež si musíme uvedomiť, že samotný systém si čo to z interného úložiska „ukusne“. Duálny slot pre SIM karty nie je hybridný a vzhľadom na to, že sa jedná o jediný slot na tele Mi5c, interné úložisko nie je možné ďalej rozšíriť pomocou pamäťových kariet microSD. Mi6 to z časti kompenzuje podporou USB OTG, ale za plnohodnotnú alternatívu to rozhodne považovať nemôžeme.

VÝSLEDKY BENCHMARKOV

VÝDRŽ AKUMULÁTORA

Diskusia na tému kapacita akumulátora, resp. výdrž smartfónu na jedno nabitie, je v súčasnosti medzi užívateľmi mimoriadne populárna. Veľká škoda, že sa na túto tému tak intenzívne nezameriavajú aj samotní výrobcovia. Xiaomi však musíme potľapkať po pleci za medzigeneračný nárast kapacity akumulátora. Radi by sme aj vychválili, ale 350 mAh navyše nie je nič svetoborné a vedeli by sme si kapacitu akumulátora predstaviť aj o niečo vyššiu. Lítiový akumulátor dosahuje papierovo priemerných 3350 mAh (12,9 Wh). Ak ste náročnejší užívateľ, večer sa vrátite domov a posledných pár percent si budete užívať hľadaním nabíjačky. Pri striedmejšom používaní však stačí nabíjačku hľadať približne každý druhý večer a ak ste skutoční šetrílkovia, hľadanie nabíjačky môžete odložiť približne na každý tretí večer. Vzhľadom na doby dávno minulé sa to za úspech považovať určite nedá, ale v dnešnej dobe sa Mi6-ka radí medzi tie najvytrvalejšie kúsky vo svojej hmotnostnej kategórii.

Aby sme výdrž vyjadrili exaktne, zobrali sme si na pomoc PCMark. Ten obsahuje sériu testov opakujúcich sa v slučke pokiaľ kapacita akumulátora neklesne pod 20%. Xiaomi Mi6 dosiahlo takmer na 12 hodín a to je viac než konkurencieschopný výsledok.

Qualcomm Snapdragon 835 so sebou prináša v poradí už 4. generáciu rýchleho nabíjania s názvom Quick Charge 4, ktorá sľubuje o 15 % rýchlejšie nabitie s účinnosťou o 30 % vyššou a pridáva podporu štandardu USB PD (USB Power Delivery). Má to však jeden malý háčik. Mi6-ka nepodporuje poslednú verziu Quick Charge 4 a to aj napriek tomu, že má implementovaný všetok potrebný hardvér (Snapdragon 835, integrované obvody SMB1381 a PMI8998). Prečo sa tak Xiaomi rozhodlo zostáva záhadou, no oči pre plač vám rozhodne zostávať nemusia. Stále je tu podpora Quick Charge 3.0 a výsledky sú vskutku obdivuhodné. Počas nášho testovania sme dosiahli maximálnu kapacitu akumulátora v priebehu 52 minút, čo predstavuje priemerný nabíjací prúd 3,7 A. Celý priebeh nabíjania si môžete pozrieť na nasledujúcom grafe.

KONEKTIVITA

Úvodom ku konektivite len toľko, že v tomto smere nebudeme novú prémiovú Mi6-ku len chváliť. V našich končinách sú smartfóny Xiaomi notoricky známe absenciou vybraných LTE pásiem. Tá môže byť v niektorých prípadoch kritická a to z toho dôvodu, že najmä v oblastiach mimo miest sa využíva LTE pásmo 20 s frekvenciou 800 MHz, ktoré podporuje len veľmi malá skupina Xiaomi smartfónov. Bohužiaľ, Mi6 do tejto skupinky nepatrí a mimo mesta si na vlnách LTE veľmi nezasurfujete. V kuloároch sa však povráva, že Xiaomi pripravuje globálnu verziu Mi6-ky, ktorá doplní chýbajúce LTE pásma a my si tak budeme môcť vychutnávať rýchle LTE pripojenie s minimálnou odozvou aj mimo mesta. Táto informácia doposiaľ nebola oficiálne potvrdená a stále sa tak jedná len o dohady.

Čo sa týka podpory „2G a 3G“ sietí, tu nie je čo vytýkať a Mi6 podporuje všetky potrebné pásma. Príjem signálu je na vynikajúcej úrovni a ani v odľahlejších miestach neboli žiadne problémy s kvalitou hovorov, odosielaním SMS či surfovaním po internete (ak bola dátová sieť dostupná). Podpora dvoch SIM kariet (Dual-SIM) je v prípade Xiaomi viac menej štandardom a Mi6 nie je žiadnou výnimkou. Obidve SIM karty fungujú bez problémov a každú si detailnejšie nastavíte v menu.

Odhliadnuc od nekonečného príbehu s absenciou istých LTE pásiem, nemáme po stránke konektivity viac čo vytýkať. Mi6 je vybavená dual-band Wi-Fi s podporou frekvencii 2,4 GHz aj 5 GHz (802.11 a/b/g/n/ac), umožňuje vytvoriť Wi-Fi Hotspot, podporuje technológie ako Wi-Fi Direct či Wi-Fi Display. Číslo verzie Bluetooth sa zastavilo na hodnote 5.0. Mnohých poteší aj infračervený port primárne slúžiaci na ovládanie elektroniky. Káblová konektivita zahŕňa podporu prenosu súborov prostredníctvom protokolov MTP a PTP a užitočná bude aj podpora USB OTG pre pripojenie periférii ako myš, klávesnica, USB kľúč či čítačka pamäťových kariet. Ako už bolo načrtnuté, slúchadlá pripojíte len prostredníctvom konektora USB Type-C, príp. využijete pribalenú redukciu USB Type-C -> 3,5 mm jack.

SNÍMAČ ODTLAČKOV PRSTOV

Snímač odtlačkov prstov našiel svoje miesto na čelnej strane a nenarúša tak jednoduchý a celistvý dizajn strany zadnej. Snímač je integrovaný priamo v kapacitnom domovskom tlačidle, ktoré je jednoliato zapustené v tvrdenom skle. S rovnakým riešením sme sa už v minulosti v prípade smartfónu od Xiaomi stretli pri modeli Mi5s. Odozva snímača je blesková a snímanie odtlačkov mimoriadne presné. Snímač rozozná odtlačok prsta s pravdepodobnosťou veľmi blízkej číslu jeden. Napriek vysokej presnosti a spoľahlivosti, odporúčame do systému priradiť viacero odtlačkov toho istého palca, prípadne prstu, pre čo najvyššiu spoľahlivosť.

FOTOAPARÁT

S duálnymi fotoaparátmi akoby sa vrece roztrhlo a na trhu ich pribudlo ako húb po daždi. Xiaomi sa taktiež rozhodlo, že svoju vlajkovú loď vybaví fotoaparátom navyše a tak zadná strana obsahuje o jeden objektív naviac.

Obidva fotoaparáty z dvojice disponujú rovnakým rozlíšením a to 12 Mpx. Výsledné fotografie majú v najvyššom rozlíšení pomer strán 4:3, ktorý je zhodný pre obidva fotoaparáty. A tým výpis zhodných vlastnostní končí. Hlavným lákadlom duálneho fotoaparátu je bezstratový optický zoom a to je zároveň najviditeľnejšia odlišnosť medzi primárnym a sekundárnym fotoaparátom. Každopádne, slovíčko bezstratový je v tomto prípade mierne silným tvrdením. Primárny fotoaparát zaujme TOP parametrami, vďaka ktorým za konkurenciou v ničom nezaostáva. Okrem už spomínaného rozlíšenia 12 Mpx, poteší 4-osá optická stabilizácia (4-axis OIS), objektív so svetelnosťou f/1.8 tvorený 6-timi šošovkami a jednotlivé pixel s rozmermi 1,25 x 1,25 µm. Oproti minuloročnej vlajkovej lodi Mi5, ktorej fotoaparát mal pixely s rozmermi 1,13 x 1,13 µm, je to viac ako 10% nárast. Ohnisková vzdialenosť je pevne nastavená na 27 mm, čo predstavuje zorný uhol 77,4°. Sekundárny fotoaparát parametrami veľmi neohúri a aj to je dôvod prečo ten bezstratový dvojnásobný optický zoom nie je až tak bezstratový. Rozlíšenie sa síce zhoduje s primárnym fotoaparátom, ale chýba optická stabilizácia, objektív tvorený 5-timi šošovkami má relatívne nízku svetelnosť f/2,6 a jednotlivé pixely sa scvrkli na 1 x 1 µm. To znamená, že priblíženie síce bude neporovnateľne kvalitnejšie ako bežné digitálne, ale o bezstratovom priblížení nemôže byť reč. Ohnisková vzdialenosť narástla na 52 mm a zorný uhol sa zmenšil na 45,2°. Obidva fotoaparáty sú vybavené rýchlym fázovým zaostrovaním PDAF (Phase Detection Auto Focus). Za zmienku stojí fakt, že sekundárny fotoaparát nie je pre dvojnásobný zoom využívaný neustále. Pri zhoršených svetelných podmienkach smartfón automaticky vyradí sekundárny fotoaparát a dvojnásobný zoom je čisto digitálny, tzn. obyčajný výrez z fotografie zachytenej primárnym fotoaparátom.

Mi6 Ceramic je nepochybne tým najlepším fotomobilom od Xiaomi, ktorý uzrel svetlo sveta. Vybrané snímky si môžete prezrieť v galériách zoradených podľa prostredia, v ktorom boli zachytené a režimov, pomocou ktorých boli zachytené.

Exteriér
Panorámy

Interiér
Zhoršené svetelné podmienky
1/4-sekundový čas uzávierky
Makrofotografie
Bokeh efekt (režim Portrét)
Slowmotion video (720p @ 120 fps)

Predný „selfie“ fotoaparát

„Svojky“ zhotovíte pomocou fotoaparátu na prednej strane, ktorý ponúka rozlíšenie 8 Mpx a viac vám neprezradíme. Nieže by sme nechceli, ale výrobca je akýsi skromný na detaily a bližšie špecifikácie nie sú známe.

Všetky fotografie zachytené smartfónom Xiaomi Mi6 nájdete aj v našej Imgur galérii SmartZeroSK.

MULTIMÉDIÁ

Nadstavba MIUI je v základe vybavená tradične tromi aplikáciami, pomocou ktorých si môžete vychutnať váš obľúbený multimediálny obsah. Do tejto trojice patria aplikácie Galéria, Hudba a Video. Príjemné, elegantné a jednoduché grafické spracovanie je v prípade MIUI samozrejmosťou. Hlavná obrazovka Galérie pozostáva z dvoch kariet. Na prvej karte nájdete všetky zachytené fotografie a videá triedené podľa dátumu, na druhej karte sú prehľadne zobrazené jednotlivé priečinky obsahujúce fotografie a videá. Galéria ponúka aj jednoduchý editor fotografii a obrázkov, prostredníctvom ktorého môžete aplikovať niektorý z „husto-coolóznych“ efektov, prípadne upraviť jas, kontrast, sýtosť, ostrosť a pridať vinetáciu. Editor umožňuje aj orezanie, otočenie, zrkadlové prevrátenie, počmáranie či pridanie vybranej nálepky do fotografie. Video prehrávač je na funkcie skromnejší a rozhodne odporúčame siahnuť po niečom sofistikovanejšom (MX PlayerVLC for Android, … ). Aj keď nemá problém prehrať väčšinu videosúborov, s titulkami si neporadí a na výber z viacerých zvukových stôp môžete zabudnúť taktiež. Prehrávač hudby patrí, podobne ako prehrávač videa, medzi tie jednoduchšie aplikácie a ak ste náročnejší poslucháč, určite navštívte Obchod Play a siahnite po prehrávačoch ako PowerAMPJetAudioBlackPlayer, …

Zvukový výstup slúchadlového 3,5 mm konektora jack na tele Xiaomi Mi6 budete hľadať len márne. Výrobca sa rozhodol o odstránenie tohto štandardizovaného konektora a na pripojenie slúchadiel slúži výhradne konektor USB Type-C. Niektoré weby tento krok dokonca chvália a tešia sa z „bezstratovej“ kvality zvuku. Akosi zabúdajú na fakt, že Android od verzie 5.0 Lollipop podporuje prenos audia (vstup aj výstup) cez USB bez ohľadu na to, aký USB konektor výrobca do smartfónu osadil. Odstránenie konektora 3,5 mm je nelogický krok, ktorý so sebou prináša len samé nevýhody. Výrobca nás nepresvedčil ani (klasickou) výhovorkou o šetrení miesta, vďaka ktorému sa vraj môžeme tešiť z akumulátora s vyššou kapacitou.

Zvukový výstup je možné upraviť priamo v nastaveniach zvuku a to zapnutím pokročilej funkcie Dirac HD Sound. Na výber máte z prednastavených režimov pre slúchadlá od Xiaomi a dva režimy pre bežné slúchadlá a špunty. Na detailnejšie vyladenie zvukového výstupu poslúži 7-pásmový ekvalizér obsahujúci 11 predvolieb, ktoré môžete dopĺňať o vaše vlastné. Každú vami vytvorenú predvoľbu môžete uložiť pod vlastným názvom.

Integrovaný hlasitý reproduktor sa nachádza na spodnej hrane vedľa konektora USB Type-C a jeho zvukový prednes určite neprepočujete. Xiaomi si však pre nás pripravilo zaujímavú novinku. Reproduktor v hornej časti prednej strany neslúži len na vybavovanie telefonátov, ale dopĺňa reproduktor na spodnej hrane a tešiť sa tak môžete z hlasitej stereoreprodukcie. Zvuk Mi6-ky je veľmi intenzívny, ale kvalitu jeho prednesu až tak chváliť nemôžeme a od vlajkovej lode sme očakávali vyváženejšie podanie sterea a čistejší zvukový prednes.

SYSTÉM A APLIKÁCIE

Nadstavbu MIUI majú mnohí z nás v pamäti zakódovanú ako kópiu iOS od Apple. To z časti platilo v minulosti, ale dnes je situácia diametrálne odlišná a MIUI si ide svojou vlastnou cestou. Od počiatku je to jedna z mála nadstavieb, ktorá celé grafické prostredie Androidu pozmenila na nepoznanie. Komplexne prepracovaný dizajn užívateľského prostredia je, bol a vždy bude prioritou vývojárov MIUI, za čo sme im len a len vďační. Do nami testovaného Mi6 sme nainštalovali poslednú dostupnú verziu MIUI CZ&SK, ktorá je postavená na Android Nougat 7.1.1 s MIUI vo verzii 8.2. Daná verzia je postavená na stabilnej globálnej ROM a pri dlhodobom používaní sme sa nestretli so žiadnymi neočakávanými reštartmi, pádmi aplikácií či zamŕzaním užívateľské prostredia a systému. Pred inštaláciou ROM od MIUI CZ&SK je nutné odomknúť bootloader. Presný postup nájdete v sekcii Tipy a triky, prípadne kliknutím na odkaz: [Návod]: Ako odomknúť BOOTLOADER a nahrať CZ/SK ROM.

Oproti čistému Androidu známeho z telefónov Google Nexus či Pixel, je MIUI odlišné najmä launcherom. Ten neponúka menu aplikácií a aplikácie sú umiestnené priamo na jednotlivých domovských obrazovkách. Môžete ľubovoľne meniť ich poradie, zatriediť do priečinkov a prirodzene aj pridávať widgety. Notifikačné centrum je kompletne prepracované a jeho nastavenia je možné užívateľsky meniť. Poradie rýchlych prepínačov sa dá pohodlne prispôsobiť vašim požiadavkám a taktiež máte možnosť zmeniť kombinované notifikačné centrum na oddelené, známe zo starších verzií MIUI.

Hlavnou doménou MIUI nie je len kvalitná optimalizácia, sú ňou taktiež možnosti prispôsobenia grafického prostredia prostredníctvom početnej ponuky tém. Vďaka nim tak zmeníte nielen pozadie a ikony, ale aj uzamykaciu obrazovku, číselník, notifikačnú lištu a správy. Zaujímavými funkciami sú Druhý profil a klonovanie aplikácií. Druhý profil vytvorí účet pre ďalšieho užívateľa, ktorý si môže kompletne prispôsobiť nastavenia systému a stiahnuť vlastné aplikácie nezávisle na primárnom profile. Klonovanie aplikácií umožní využívanie dvoch rovnakých aplikácii s iným účtom alebo nastaveniami. V prípade, že Mi6 bude slúžiť aj ako zábavka pre vaše deťúrence, máte možnosť využiť Detský režim.

Súčasťou MIUI je balík kvalitných aplikácií s prepracovaným dizajnom. O organizáciu vášho času a práce sa postará prehľadný kalendár spolu s emailovým klientom. Xiaomi nezabúda ani na skalných priaznivcov FM rádia, pre ktorých je predinštalovaná aplikácia s rovnomenným názvom. Ďalej tu nájdete Kompas, Skener QR kódov, Počasie, Poznámky, Záznamník a Kalkulačku, ktorá ponúka pokročilé funkcie ako premenu jednotiek, aktuálne menové kurzy a dokonca aj výpočet hypotéky. Komplexná aplikácia Optimalizácia integruje niekoľko funkcii na jednom mieste a nemusíte si tak robiť starosti s hľadaním rôznych „čističov“, antivírusov, „šetričov“ akumulátora a podobne. Pre pohodlné ovládanie elektroniky je Mi6 Ceramic vybavené infračerveným portom a k nemu prislúchajúcou aplikáciou MiRemote, ktorá obsahuje rozsiahlu databázu výrobcov a modelov zatriedených do viacerých kategórií. Jedinou jej nevýhodou je, že sa nedokáže učiť IR kódy priamo z diaľkového ovládača. To sa môže hodiť v prípade, že vaše zariadenie, ktoré chcete diaľkovo ovládať, nenájdete v databáze.

ZÁVER

Aká je prémiová keramická edícia novej vlajkovej lode od výrobcu Xiaomi? S čistým svedomím ju môžeme označiť za dokonalú evolúciu. Mi5-ke bolo vytýkané nie veľmi pevné konštrukčné spracovanie, ktoré Zack vo svojom bendteste ohol bez vyvinutia väčšej námahy. Mi6-ka už podobnými neduhmi netrpí a konštrukčné spracovanie je bravúrne. Pohodlné uchopenie zabezpečia zaoblenia, ktoré pribudli po stranách, v rohoch a na tvrdenom skle, ktorým je krytý mimoriadne kvalitný displej. Po výkonnostnej stránke je prémiová keramická edícia Mi6-ky doslova na špici. Výkon vám nebude chýbať ani v tých najnáročnejších aplikáciách. Výdržou akumulátora na jedno nabitie sa Mi6-ka radí medzi elitu. Nadštandardná kapacita operačnej pamäte RAM sa postará o plynulý multitasking a kapacita interného úložiska uspokojí aj tých najnáročnejších jedincov. S duálnym fotoaparátom zachytíte veľmi kvalitné snímky a môžete využiť nielen bezstratové priblíženie, ale aj zaujímavé bokeh efekty pri fotení portrétov. Mi6-ka má, žiaľ bohu, aj svoje slabé stránky. Štandardne chýba LTE pásmo 20 (800MHz), ktoré je nasadzované najmä na vidieku a v odľahlejších miestach. Absencia 3,5 mm jacku nepoteší a za jednofarebnú notifikačnú LED pochvalu taktiež udeľovať nebudeme. Všetko sú to len maličkosti v porovnaní s výhodami, ktoré Mi6-ka prináša a ak hľadáte skutočne prémiový smartfón, Xiaomi Mi6 Ceramic je pre vás ako stvorený.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *