Recenzie

Xiaomi Mi5c – čiernočierny elegán

Portfólio Xiaomi už dlhšiu dobu neobsahuje len smartfóny. Tento čínsky výrobca nás zrejme nikdy neprestane udivovať množstvom rôznorodých produktov, ktoré dokáže na trh priniesť. Na prelome mesiacov február a marec Xiaomi svetu predstavilo SoC z ich vlastnej dielne – Surge S1 a spolu s ním aj prvý smartfón, ktorý je týmto SoC poháňaný – Xiaomi Mi5c.

Xiaomi Mi5c je jedným z najnovších počinov čínskeho výrobcu a ako je to už zvykom, opäť sme boli novinkou milo prekvapený. A tým nemáme na mysli len atraktívny vzhľad, povestnú špičkovú kvalitu spracovania či príkladnú optimalizáciu nadstavby MIUI. Reč je o zbrusu novom hardvéri priamo z dielne Xiaomi. Mi5c poháňa SoC Surge S1, ktorý je výsledkom práce dcérskej spoločnosti Pinecone založenej v roku 2014 samotným Xiaomi. Niekdajší čínsky startup sa tak zaradil medzi velikánov ako Samsung, Apple či Huawei, ktorí sa vývojom SoC zaoberajú už dlhšiu dobu.

Balenie

V tomto smere nás Xiaomi neprekvapilo a obsah balenia sa nijak nevymyká zabehnutému štandardu. Minimalistická krabička obsahuje len to najnutnejšie:

 • smartfón Xiaomi Mi5c,
 • užívateľskú príručku,
 • USB nabíjačku,
 • kábel USB Type-C,
 • spinku na otvorenie duálneho slotu SIM.

Pri nabíjačke sa na moment zastavíme. Surge S1 podporuje rýchlonabíjanie a Xiaomi adekvátne tomu pribalilo aj nabíjačku. Na výstupe tak nenájdeme len „bežných“ 5V a 2A, ale pribudli aj ďalšie dva režimy – 9V/2A a 12V/1,5A. Čo tieto čísla znamenajú sa dozviete v kapitole venovanej batérii a výdrži.

Konštrukčné spracovanie a dizajn

Xiaomi už od svojho vzniku vyrába špičkovo spracované smartfóny. Na kvalitnej konštrukcii si dávajú záležať naprieč celým portfóliom. Kov a zaoblené tvrdené sklo nie je v ich ponuke výsadou len vlajkových lodí. Dôkazom je napríklad nové Xiaomi Mi5c spadajúce do strednej triedy. Unibody konštrukcia je v prípade Xiaomi viac menej štandardom, rovnako aj precízne spracovanie. Prakticky ihneď po uchopení do ruky máte pocit, že držíte zariadenie o niekoľko stoviek € drahšie. Nič nepraská, nepuká a všetko spolu dokonale lícuje. Vďaka výrazne zaoblenému 2.5D sklu zariadenie doslova dýcha luxusom. Mierne zaoblenie si môžete všimnúť aj okolo reproduktoru a hardvérového tlačidla. Tu však nastáva problém s aplikáciou ochranného tvrdeného skla. Zaoblenie po stranách je tak výrazné, že ochranné sklo musí mať z každej strany o niekoľko milimetrov menej. Ešte horšie je však to, že zatiaľ sme nenarazili na ochranné sklo, ktoré by dokonale priľnulo k povrch bez vzniku bublín po okrajoch.

Asi nikoho neprekvapí, že po dizajnovej stránke vychádza Mi5c z niekdajšej vlajkovej lodi Mi5. Avšak tento dojem končí v momente, keď sa pozriete na zadnú stranu. Sklo, resp. keramiku nahradila zliatina hliníka a musíme konštatovať, že Mi5c to veľmi pristane. Hliníkovú unibody konštrukciu na zadnej strane „narušujú“ sklenené pásiky v spodnej a hornej časti, čo len a len chválime. Pásik v hornej časti slúži zároveň ako ochrana šošovky 12 Mpx fotoaparátu, ktorému v horších svetelných podmienkach asistuje LED blesk / prísvit.

Rozmerovo sa Mi5c nijak nevymyká priemeru a oproti Mi5 sa jej podarilo zhodiť pár milimetrov a gramov:

 • Mi5c – 144,4 × 69,7 × 7,1 mm | 132 g
 • Mi5 – 145,6 × 70,3 × 8,3 mm | 145 g

Na prednej strane potom nájdete trojicu tlačidiel. Keramický „home button“ v sebe integruje čítačku odtlačkov prstov a jedná sa o hardvérové tlačidlo. Navigačné tlačidlá, nachádzajúce sa naľavo a napravo od „home button“, sú kapacitné a ich funkcie je možné navzájom vymieňať. A to je dôvod prečo majú po rozsvietení podobu dvoch bodov. Nad tlačidlami je tradične umiestnený displej, v tomto prípade dosahuje uhlopriečku 5,15“ (rovnako ako Mi5). Nad displejom je osadená klasická kombinácia v podobe farebnej notifikačnej LED, reproduktoru pre hovory, snímača priblíženie a okolitého svetla a fotoaparátu  s rozlíšením 8 Mpx.

Rozloženie ovládacích prvkov a konektorov je takisto typické pre tohto výrobcu. Na ľavoboku nájdete slot pre dve SIM karty, na pravoboku tlačidlá ovládania hlasitosti a napájania. V spodnej hrane sú vyfrézované otvory pre mikrofón, hlasitý reproduktor a konektor USB Type-C, na hornej hrane nájdete 3,5mm jack konektor pre pripojenie slúchadiel, sekundárny mikrofón a infračervený port.

Displej

Mi5c je osadené displejom s uhlopriečkou 5,15“, rozlíšením 1920 x 1080 px (FullHD) a dosahuje hustotu 428 PPI (pixelov na palec). Táto hodnota je pre každodenné použitie viac než dostatočná a ďalšie navyšovanie rozlíšenia by bolo prakticky zbytočné. Jednotlivé pixely za bežných podmienok počas používania rozhodne vnímať nebudete. Rámiky po ľavej a pravej strane displeja patria k tým tenším a dosahujú len 1,66 mm za čo musíme Xiaomi pochváliť. Vďaka technológii LCD IPS nebude o kvalitné zobrazenie núdza. Displeje pre Mi5c dodáva výhradne výrobca JDI, ktorý patrí medzi lídrov v danej oblasti a ich displeje nájdeme aj v produktoch Apple.

Ďalšou zaujímavosťou, ktorou sa Xiaomi pochválilo už pri samotnom predstavení, je precízna regulácia jasu, resp. podsvietenia. Podľa Xiaomi, bežné smartfóny regulujú jas v 256 krokoch. Implementovaním Surge S1 sa im podarilo túto hodnotu navýšiť 8-násobne a Mi5c tak reguluje jas v neuveriteľných 2048 krokoch. Plynulosť regulácie jasu je aj počas reálneho používania nevídane plynulá a v porovnaní s inými smartfónmi je to okamžite badateľné.

Pozorovacie uhly, kontrast, podanie farieb – v tom všetkom Mi5c exceluje. Displej má vysoký kontrastný pomer 1500:1 a aj napriek použitiu LCD technológie je čierna skutočne čierna. Pozorovacie uhly sú taktiež príkladné a človek miestami nadobúda pocit, že sa pozerá na OLED displej. Vďaka maximálnemu jasu dosahujúcemu 550 nitov (cd/m²) nebudete mať počas horúcich letných dní problém ani s priamym slnečným žiarením.

Ako ochrana slúži tvrdené sklo s veľmi výrazným 2.5D zaoblením. Pre hladšie kĺzanie prstov po povrchu, čistenie a zníženie množstva odtlačkov je navyše potiahnuté oleofóbnou vrstvou. Bohužiaľ, Xiaomi bližšie nešpecifikuje presný model alebo výrobcu skla. Xiaomi na displeji nešetrilo a Mi5c ponúka jeden z najlepších LCD IPS displejov na aký sme sa kedy pozerali. Výrazne zaoblené tvrdené sklo tento pocit len umocňuje.

Výkon a interné úložisko

Surge S1 – to je názov nového SoC od Xiaomi, vďaka ktorému je Mi5c tak pozoruhodným smartfónom. Aj napriek tomu, že Surge S1 nebude atakovať najvyššie priečky v rebríčkoch, prináša funkcie, ktoré sú v danej kategórii veľmi zaujímavé. Surge S1 je vyhotovený v podobe tzv. „PoP – Package on Package“, kedy je operačná pamäť RAM (prípadne aj interné úložisko) osadená priamo nad SoC (viď obrázok nižšie).

Surge S1 pozostáva z dvoch hlavných častí, podobne ako drvivá väčšina SoC – procesor a grafický akcelerátor. Procesor má 8 jadier ARM Cortex-A53, pričom sú rozdelené do dvoch blokov a využívajú architektúru ARM big.LITTLE. Prvý blok obsahuje 4 jadrá s maximálnym taktom 1,4 GHz a v druhom bloku sa nachádzajú 4 jadrá s maximálnym taktom 2,2 GHz. Grafický akcelerátor pochádza taktiež z dielne ARM a nesie označenie Mali T-860 MP4 s maximálnym taktom 800 MHz. Operačná pamäť RAM LPDDR3 s kapacitou 3 GB komunikuje s procesorom a grafickým jadrom prostredníctvom 2-kanálovej 32-bitovej zbernice s taktom 933 MHz a prenosovou rýchlosťou cca 15 GB/s. Pamäťové úložisko je vo verzii eMMC 5.0. Čo sa výrobného procesu týka, Xiaomi nenechalo nič na náhodu a siahlo po staršom, ale za to overenom a optimalizovanom 28 nm výrobnom procese.

Toľko k teórii a teraz si poďme povedať, resp. ukázať, čo tieto múdre slová a čísla znamenajú v praxi. Vzhľadom na implementáciu architektúry big.LITTLE bude procesorový výkon oproti konkurenčným „plnohodnotným 8-jadrám“ nižší. Napríklad Qualcomm Snapdragon 625 využíva 8 jadier a všetky s maximálnou frekvenciou 2,0 GHz. Výkon na jedno jadro (single-core) taktiež hovorí v neprospech Surge S1, ale treba si uvedomiť, že dnes už single-core výkon nie je tým najdôležitejším parametrom a operačný systém Android si hravo poradí so škálovaním výkonu viacjadrových procesorov. Grafický akcelerátor je však úplne iná liga a svojim výkonom konkurenciu hravo prekonáva.

Čo to znamená pre vás ako potenciálneho majiteľa Mi5c znamená? Výkon Surge S1 je viac než dostatočný na každodenné používanie a uspokojí aj náročnejších užívateľov. Zásluhu na tom má aj samotná nadstavba MIUI, ktorá patrí k najkvalitnejšie optimalizovaným nadstavbám vôbec.

Interné úložisko je ďalším lákadlom Mi5c a v strednej triede ponúka pamäť s kapacitou nevídaných 64 GB. Ako to už býva zvykom a nutnosťou, užívateľsky dostupných je o niekoľko GB menej. To je jednak spôsobené prepočtom „gigabit -> gigabyte“ a taktiež si musíme uvedomiť, že aj samotný systém si čo to z interného úložiska „ukusne“. Duálny slot pre SIM karty nie je hybridný a vzhľadom na to, že sa jedná o jediný slot na tele Mi5c, interné úložisko nie je možné ďalej rozšíriť. Mi5c to kompenzuje podporou USB OTG, ale za plnohodnotnú alternatívu to rozhodne považovať nemôžeme.

Výsledky benchmarkov

Výdrž akumulátora

V dnešnej dobe je medzi užívateľmi výdrž akumulátora témou číslo jedna. Veľká škoda, že sa ňou do takej miery nezaoberajú aj samotní výrobcovia. Xiaomi nie je žiadnou výnimkou a Mi5c za kapacitu akumulátora pochvalu rozhodne nezíska. Lítiový akumulátor dosahuje papierovo podpriemerných 2860mAh (11 Wh) a ak ste náročnejší užívateľ, budete radi ak sa večer vrátite domov a smartfón bude zapnutý. Pri striedmejšom používaní však stačí nabíjačku hľadať približne každý druhý večer. To určite nepovažujeme za žiadny úspech, ale čo už narobíme, taká je dnešná doba a týmto neduhom trpia prakticky všetky smartfóny.

Aby sme si výdrž vyjadrili exaktne, zobrali sme si na pomoc PCMark. Ten obsahuje sériu testov opakujúcich sa v slučke pokiaľ kapacita akumulátora neklesne pod 20%.  Xiaomi Mi5c dosiahlo takmer na 7 hodín, čo je vcelku priemerný výsledok.

Čo nás však milo prekvapilo bolo nabíjanie akumulátora. Nižšiu kapacitu akumulátora kompenzuje podpora rýchleho nabíjanie implementovaná v Surge S1. Pribalená nabíjačka ponúka 3 režimy, podobne ako Quick Charge 2.0 od Qualcommu – 5V/2A (10W), 9V/2A (18W) a 12V/1,5A (18W). Aj napriek tomu, že rýchle nabíjanie nie je na trhu žiadnou novinkou, stále je výsadou smartfónov z vyšších radov. Mi5c tak do strednej triedy prináša ďalšiu zaujímavú funkciu a na základe našich testov môžeme konštatovať, že Mi5c sa v rýchlosti nabíjania radí medzi elitu.


Konektivita

Nie je to len kvalita, s ktorou sú smartfóny Xiaomi spájané. V našich končinách sú nechvalne známe absenciou vybraných LTE pásiem. Tá môže byť v niektorých prípadoch kritická a to z toho dôvodu, že najmä v oblastiach mimo miest sa využíva LTE pásmo B20 s frekvenciou 800 MHz, ktoré podporuje len hŕstka Xiaomi smartfónov. Bohužiaľ, Mi5c do tejto hŕstky nepatrí a mimo mesta si na vlnách LTE veľmi nezasurfujete. Ale aj napriek absencii LTE B20 je Mi5c vybavené zaujímavou novinkou, minimálne to zaujímavo znie. Surge S1 integruje programovateľný modem prostredníctvom OTA aktualizácii. Čo to pre zákazníkov znamená zatiaľ nevieme, no pevne dúfame, že to bude práve možnosť dodatočného pridania ďalších LTE pásiem prostredníctvom softvérovej aktualizácie.

Čo sa týka podpory „2G a 3G“ sietí, tu nájdete všetko potrebné. Príjem signálu je na vynikajúcej úrovni a ani v odľahlejších miestach neboli žiadne problémy s kvalitou hovorov, odosielaním SMS či surfovaním po internete (ak bola dátová sieť dostupná). Podpora dvoch SIM kariet (Dual-SIM) je v prípade Xiaomi viac menej štandardom a Mi5c nie je žiadnou výnimkou. Obidve SIM karty fungujú bez problémov a každú si detailnejšie nastavíte v menu.

Po stránke konektivity nemáme Mi5c čo vytknúť. Je vybavené dual-band Wi-Fi s podporou frekvencii 2,4 GHz aj 5 GHz (802.11 a/b/g/n/ac), Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct či Wi-Fi Display. Verzia Bluetooth veľmi neoslní a nesie číslo 4.1. Mnohých poteší aj infračervený port primárne slúžiaci na ovládanie elektroniky. Káblová konektivita zahŕňa podporu starého dobrého 3,5 mm jacku, USB OTG pre pripojenie periférii ako myš, klávesnica, USB kľúč či čítačka pamäťových kariet.

Snímač odtlačkov prstov

Snímač odtlačkov prstov našiel svoje miesto na čelnej strane a nenarúša tak jednoduchý a celistvý dizajn strany zadnej. Snímač je integrovaný priamo do tlačidla Domov vyhotoveného z keramiky. Dobrý dojem kazí pomalšia odozva a odporúčame tak do systému priradiť niekoľko odtlačkov toho istého palca, prípadne prstu. Skvelou funkciou je návrat na domovskú obrazovku dotknutím sa tlačidla Domov, nemusíte ho stláčať.

Fotoaparát

Papierové špecifikácie predurčujú Mi5c na jeden z najlepších fotomobilov súčasnosti. Nemalú zásluhu na tom má mať samotný Surge S1, ktorý ponúka pokročilé funkcie na spracovanie zachytávaného obrazu. Parametre fotočipu a pokročilé funkcie Surge S1 sú zamerané na to najdôležitejšie a to získať zo scény čo najviac svetla:

 • Surge S1 ISP algorithm – sľubuje až o 150% vyššiu citlivosť,
 • Noise Management Algorithm ponúka agresívne odstránenie šumu pri zachovaní všetkých detailov,
 • Single-frame HDR zabezpečí vytvorenie HDR fotografie bez nutnosti zachytenia viacerých snímok.

Primárny fotoaparát (Sunny A12V01E) na zadnej strane na prvý pohľad veľmi nezaujme, ponúka rozlíšenie 12 Mpx, ktoré sa nijak nevymyká priemeru. Až pri detailnejšom pohľade na jeho špecifikácie zistíme, že predsa len má čo ponúknuť. Fotoaparát v tele Mi5c zachytáva scénu prostredníctvom pixelov s rozmermi 1,25 x 1,25 µm. Oproti minuloročnej vlajkovej lodi Mi5, ktorej fotoaparát mal pixely s rozmermi 1,13 x 1,13 µm, je to viac ako 10 %-ný nárast. Nechýba ani rýchle fázové zaostrovanie PDAF (Phase Detection Auto Focus) a lákavo znie aj 6-prvková sústava šošoviek. Menšie sklamanie prišlo pri pohľade na clonové číslo f/2.2 a nepoteší ani absencia optickej stabilizácie (OIS). Ohnisková vzdialenosť je pevne nastavená na 27 mm, čo predstavuje zorný uhol 77,4°.

O kvalitné „svojky“ sa postará predný fotoaparát, ktorý ponúka rozlíšenie 8 Mpx, clonové číslo f/2.0 a ohniskovú vzdialenosť zhodnú s fotoaparátom na zadnej strane a teda 27 mm. Bližšie špecifikácie nie sú známe, ale vzhľadom na jeho využitie ani nie sú veľmi potrebné.

Surge S1 síce disponuje rôznymi algoritmami na zvýšenie kvality zachytených fotografií, ale dokážu tieto algoritmy vykompenzovať vyššie clonové číslo či absenciu OIS? To môžete posúdiť na základe fotografií v galérii.

Multimédiá

Nadstavba MIUI je v základe vybavená tradične tromi aplikáciami, pomocou ktorých si môžete vychutnať váš obľúbený multimediálny obsah. Do tejto trojice patria aplikácie Galéria, Hudba a Video. Príjemné, elegantné a jednoduché grafické spracovanie je v prípade MIUI samozrejmosťou. Hlavná obrazovka Galérie pozostáva z dvoch kariet. Na prvej karte nájdete všetky zachytené fotografie a videá triedené podľa dátumu, na druhej karte sú prehľadne zobrazené jednotlivé priečinky obsahujúce fotografie a videá. Galéria ponúka aj jednoduchý editor fotografii a obrázkov, prostredníctvom ktorého môžete aplikovať niektorý z „husto-coolóznych“ efektov, prípadne upraviť jas, kontrast, sýtosť, ostrosť a pridať vinetáciu. Editor umožňuje aj orezanie, otočenie, zrkadlové prevrátenie, počmáranie či pridanie vybranej nálepky do fotografie. Video prehrávač je na funkcie skromnejší a rozhodne odporúčame siahnuť po niečom sofistikovanejšom (MX Player, VLC for Android, … ). Aj keď nemá problém prehrať väčšinu videosúborov, s titulkami si neporadí a na výber z viacerých zvukových stôp môžete zabudnúť taktiež. Prehrávač hudby patrí, podobne ako prehrávač videa, medzi tie jednoduchšie aplikácie a ak ste náročnejší poslucháč, určite navštívte Obchod Play a siahnite po prehrávačoch ako PowerAMP, JetAudio, BlackPlayer, …

O kvalitný zvukový výstup slúchadlového 3,5 mm konektora jack sa stará HiFi DAC Realtek ALC5629 v kombinácii s class-D zosilňovačom NXP TFA9891. Vďaka tomu Mi5c ponúka nadpriemerný zážitok z počúvania a vďaka implementácii zosilňovača dokáže „nakŕmiť“ aj kvalitné slúchadlá s uzavretou ozvučnicou. Zvukový výstup je možné upraviť priamo v nastaveniach zvuku a to zapnutím pokročilej funkcie Dirac HD Sound. Na výber máte z prednastavených režimov pre slúchadlá od Xiaomi a dva režimy pre bežné slúchadlá a špunty. Na detailnejšie vyladenie zvukového výstupu poslúži 7-pásmový ekvalizér obsahujúci 11 predvolieb, ktoré môžete dopĺňať o vaše vlastné. Každú vami vytvorenú predvoľbu môžete uložiť pod vlastným názvom.

Miernym sklamaním je integrovaný mono reproduktor. Zvukový prednes je pomerne hlasitý, ale kvalitou veľmi neoplýva. Zvuk je plechový, chýbajú mu hlbšie tóny a zvýraznené sú najmä tie vyššie. Našťastie ho väčšina z nás používa len ako zdroj zvuku pre zvonenie či hlasitý odposluch a v tomto smere nijak nevybočuje z priemeru.

Systém a aplikácie

Nadstavbu MIUI majú mnohí z nás v pamäti zakódovanú ako kópiu iOS od Apple. To z časti platilo v minulosti, ale dnes je situácia diametrálne odlišná a MIUI si ide svojou vlastnou cestou. Od počiatku je to jedna z mála nadstavieb, ktorá celé grafické prostredie Androidu pozmenila na nepoznanie. Komplexne prepracovaný dizajn užívateľského prostredia je, bol a vždy bude prioritou vývojárov MIUI, za čo sme im len a len vďační. Do nami testovaného Mi5c sme nainštalovali poslednú dostupnú verziu MIUI CZ&SK, ktorá je postavená na Android Nougat 7.1.2 s MIUI vo verzii 8.3. Je nutné dodať, že daná verzia je týždenná beta, ale pri dlhodobom používaní sme sa nestretli so žiadnymi neočakávanými reštartmi, pádmi aplikácií či zamŕzaním užívateľské prostredia a systému. Pred inštaláciou ROM od MIUI CZ&SK je nutné odomknúť bootloader. Presný postup nájdete v sekcii Tipy a triky.

Oproti čistému Androidu známeho z telefónov Google Nexus či Pixel, je MIUI odlišné najmä launcherom. Ten neponúka menu aplikácií a aplikácie sú umiestnené priamo na jednotlivých domovských obrazovkách. Môžete ľubovoľne meniť ich poradie, zatriediť do priečinkov a prirodzene aj pridávať widgety. Notifikačné centrum je kompletne prepracované a jeho nastavenia je možné užívateľsky meniť. Poradie rýchlych prepínačov sa dá pohodlne prispôsobiť vašim požiadavkám a taktiež máte možnosť zmeniť kombinované notifikačné centrum na oddelené, známe zo starších verzií MIUI.

Hlavnou doménou MIUI nie je len kvalitná optimalizácia, sú ňou taktiež možnosti prispôsobenia grafického prostredia prostredníctvom početnej ponuky tém. Vďaka nim tak zmeníte nielen pozadie a ikony, ale aj uzamykaciu obrazovku, číselník, notifikačnú lištu a správy. Zaujímavými funkciami sú Druhý profil a klonovanie aplikácií. Druhý profil vytvorí účet pre ďalšieho užívateľa, ktorý si môže kompletne prispôsobiť nastavenia systému a stiahnuť vlastné aplikácie nezávisle na primárnom profile. Klonovanie aplikácií umožní využívaní dvoch rovnakých aplikácii s iným účtom alebo nastaveniami. V prípade, že Mi5c bude slúžiť aj ako zábavka pre vaše deťúrence, máte možnosť využiť Detský režim.

Súčasťou MIUI je balík kvalitných aplikácií s prepracovaným dizajnom. O organizáciu vášho času a práce sa postará prehľadný kalendár spolu s emailovým klientom. Xiaomi nezabúda ani na skalných priaznivcov FM rádia, pre ktorých je predinštalovaná aplikácia s rovnomenným názvom. Ďalej tu nájdete Kompas, Skener QR kódov, Počasie, Poznámky, Záznamník a Kalkulačku, ktorá ponúka pokročilé funkcie ako premenu jednotiek, aktuálne menové kurzy a dokonca aj výpočet hypotéky. Komplexná aplikácia Optimalizácia integruje niekoľko funkcii na jednom mieste a nemusíte si tak robiť starosti s hľadaním rôznych „čističov“, antivírusov, „šetričov“ akumulátora a podobne. Pre pohodlné ovládanie elektroniky je Mi5c vybavené infračerveným portom a k nemu prislúchajúcou aplikáciou MiRemote, ktorá obsahuje rozsiahlu databázu výrobcov a modelov zatriedených do viacerých kategórií. Jedinou jej nevýhodou je, že sa nedokáže učiť IR kódy priamo z diaľkového ovládača. To sa môže hodiť v prípade, že vaše zariadenie, ktoré chcete diaľkovo ovládať, nenájdete v databáze.

Záver

Mi5c sa Xiaomi skutočne podaril. Ponúka príkladné konštrukčné spracovanie skombinované s výrazne zaobleným tvrdeným sklom, ktoré kryje mimoriadne kvalitný displej. Práve displej je jedným z obrovských lákadiel a v danej kategórii len ťažko bude hľadať konkurenciu. Výkonovo môžeme Xiaomi Mi5c zaradiť do strednej triedy, ale len z hľadiska výkonu procesora. Grafický akcelerátor doslova exceluje a podáva vynikajúce výsledky. Lákavá je taktiež kapacita operačnej pamäte RAM a interného úložiska. Aby sme len nechválili, Mi5c má aj svoje slabé stránky. Opäť chýba LTE v pásme 20 (800MHz), ktoré vám bude chýbať v odľahlejších miestach, prípadne pri presune z mesta do mesta. Fotoaparát taktiež kvalitou neohúri, ale vzhľadom na „zatriedenie“ mu to z časti vieme prepáčiť. Grafická nadstavba MIUI je postavená nad Androidom Nougat 7.1.2 a práve Mi5c patrí k tým najaktuálnejším kúskom na trhu (i keď globálna verzia stále len týždňová beta). Ak hľadáte kvalitný smartfón strednej triedy, Mi5c by ste rozhodne nemali prehliadnuť.

One thought on “Xiaomi Mi5c – čiernočierny elegán

 1. Pali píše:

  Škoda, že ich procesor nie je silnejší.. Lebo výkonovo aspoň podľa antutu je ten mobil výkonný ako moj mi4c.. Jedine prečo by som ho menil je pre dizajn a bateriu lebo mi4c ju ma strašne slabú SoT maximalne 3 hod.. Ale inak vcelku fajn mobil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *