Recenzie

Xiaomi Mi Note 3 – Vrchol evolúcie strednej triedy!

Neubehol ani jeden rok a máme tu ďalšiu generáciu smartfónu z rady Mi Note. V poradí už štvrtý kúsok v tejto produktovej línii nás doslova uchvátil a titul nástupcu si obhájil so všetkou parádou. Xiaomi nám aj týmto modelom dokazuje, že ich smartfóny nepatria medzi tuctové čínske „nounejmy“ a smelo dokážu konkurovať aj zabehnutým značkám.

Prvý model rady Mi Note bol predstavený začiatkom roka 2015 spolu s jeho väčším bráškom Mi Note Pro. Obidva modely predstavovali vrchol vtedajšieho portfólia spoločnosti Xiaomi. Na nástupcu fanúšikovia čakali pomerne dlhú dobu. Mi Note 2 bol predstavený až v októbri 2016 a veľa úspechov nezožal. Môžeme už len polemizovať o tom či za to mohlo nekonečné čakanie, vyššia cena alebo zlyhal marketing. Xiaomi sa však nenechalo odradiť a my sa môžeme tešiť z ďalšieho Mi Notu.

BALENIE

Rozbaľovanie. Pre niekoho triviálny úkon, pre nás nezabudnuteľný zážitok. Rozbaľovanie Mi Note 3 sme užili do sýta. Novinka prišla v štýlovej krabičke antracitovej farby so strieborným popisom. Prekvapením bolo nové usporiadanie krabičky, v ktorej je teraz smartfón chránený viac ako kedykoľvek predtým. Smartfón sa nachádza v strede krabičky, pod ním nájdete USB kábel, nabíjačku a redukciu na 3,5 mm jack konektor. Áno, čítate správne. Xiaomi Mi Note 3 trpí podobnou diagnózou ako napríklad Xiaomi Mi 6 a bez barličky (rozumej redukcie) si hudbu do svojich klasických špuntov s jackom nepustíte. Čo však poteší je originálny silikónový obal v dymovom prevedení, ktorý je zabalený v menšej krabičke nachádzajúcej sa nad smartfónom.

Balenie pozostáva z nasledujúcich:

  • smartfón Xiaomi Mi Note 3,
  • užívateľská príručka,
  • USB nabíjačka,
  • kábel USB Type-C,
  • spinka na otvorenie duálneho slotu SIM,
  • dymový silikónový obal,
  • redukcia na 3,5mm jack konektor.

KONŠTRUKČNÉ SPRACOVANIE A DIZAJN

Xiaomi sa opäť nedalo zahanbiť a po konštrukčnej stránke je Mi Note 3 perfektne vyhotoveným kúskom hardvéru. Koniec koncov je to jedna z vecí, na ktorej si Xiaomi zakladá a v portfóliu by sme len veľmi ťažko hľadali vŕzgajúci či praskajúci smartfón.

Po dizajnovej stránke nečakajte žiadne zázraky. Nechceme priamo povedať … vlastne, áno, chceme povedať. Mi Note 3 je z hľadiska dizajnu presnou kópiou Mi 6. Je to zlé? Dobré? To už necháme na vás. Z nášho hľadiska je to úplne normálne a ostatní výrobcovia nie sú o nič lepší. Taká je proste doba a musíme sa tým zmieriť, resp. počkať na „lepšie“ časy kedy výrobcovia opäť začnú vo veľkom experimentovať s dizajnom svojich produktov.

Rozmermi sa Mi Note 3 nevymyká priemeru. Ak opomenieme radu Mi MIX, tak tenké rámiky nikdy neboli výsadou smartfónov Xiaomi.

  • Mi 6 – 145,17 x 70,49 x 7,45 mm | 168 g
  • Mi Note 2 – 156,2 x 77,3 x 7,6 mm | 166 g
  • Mi Note 3 – 152,6 x 73,95 x 7,6 mm |163 g

Ak odhliadneme od čisto náhodnej podobnosti s Mi 6, tak na Mi Note 3 nezostal kameň na kameni. Zmeny oproti predchodcovi Mi Note 2 nastali prakticky na každej strane a hrane. Prednej strane dominuje displej krytý tvrdeným sklom s 2.5D zaoblením. Zaoblenie pritom neplní len dizajnovú funkciu. Vďaka nemu Mi Note 3 padne do dlane ako uliaty a uchopenie je mimoriadne pohodlné. Človek až zabudne, že v rukách drží zariadenie s 5,5“ displejom. Spodná časť obsahuje trojicu tlačidiel v štandardnom rozložení. Začneme netradične od stredu kde svoje miesto našlo domovské tlačidlo integrujúce čítačku odtlačkov prstov. Po ľavej a pravej strane budete márne hľadať tri čiarky a šípku späť. Funkcie týchto dvoch tlačidiel je možné navzájom vymieňať a majú podobu dvoch svietiacich bodiek. Ako tomu už býva zvykom, nad displejom v smere zľava nájdeme fotoaparát, senzor priblíženia kombinovaný so senzorom intenzity okolitého osvetlenia, reproduktor a notifikačnú LED bielej farby. Rozloženie ovládacích prvkov a konektorov je taktiež tradičné, teda skoro tradičné. Na ľavoboku sa nachádza šuplíček na dve nanoSIM karty, na pravoboku tlačidlá ovládania hlasitosti a zapínacie tlačidlo. Na spodnej hrane sú vyfrézované otvory pre mikrofón, hlasitý reproduktor a konektor USB Type-C, na hornej hrane nájdete sekundárny mikrofón a infračervený port. Slúchadlový konektor a.k.a. 3,5mm jack, opäť absentuje. Súčasťou balenia je redukcia, takže o možnosť pripojenia slúchadiel neprichádzate.

Zadná strana je taktiež plná zmien. Fotoaparát sa nie len premiestnil, ale aj rozmnožil. Kým Mi Note 2 disponuje jedným fotoaparátom v strede hornej časti, Mi Note 3 je vybavený duálnym fotoaparátom, ktorý si miesto našiel v ľavom hornom rohu. Posledným prvkom nachádzajúcim sa na zadnej strane je duálna prisvetľovacia LED, kombinujúca teplý a studený odtieň bielej farby.

DISPLEJ

Ďalší komponent, ktorým sa Mi Note 3 od predchodcu odlišuje je displej. Nejde pritom len o rozmery, ale aj o technológiu, hustotu pixelov a ich rozloženie. Displej Mi Note 3 je 0,2“ menší s uhlopriečkou 5,5“, rozlíšenie sa zastavilo na hodnote 1920 x 1080 px (FullHD) a dosahuje hustotu 401 PPI (pixelov na palec). Jednotlivé pixely pri bežnom každodennom používaní rozhodne vnímať nebudete a jej ďalšie navyšovanie by bolo prakticky zbytočné. Mi Note 2 prišiel OLED displejom, ktorý však kvalitou veľmi neoplýval. Pixely boli rozložené v PenTile mriežke a maximálny jas dosahoval podpriemerných 350 nitov (cd/m2).

Mi Note 3 prichádza s displejom, ktorý je postavený na báze tekutých kryštálov. Jedná sa o LCD IPS  panel s RGB mriežkou, excelentnými pozorovacími uhlami, vysokým kontrastným pomerom 1500:1, verným podaním farieb dosahujúcim 94,4% NTSC  a s maximálny jasom na úrovni 550 nitov (cd/m2). Všetko nasvedčuje tomu, že ani počas horúcich letných dní nebudete mať problém s priamym slnečným žiarením. V noci vám ulahodí minimálna hodnota jasu, ktorá klesá až na úroveň 1 nitu (cd/m2) a v kombinácii s čítacím režimom predstavuje ideálne riešenie pri používaní Mi Note 3 v tmavom prostredí s minimálnym až žiadnym osvetlením.

Ako ochrana slúži bližšie nešpecifikované tvrdené sklo s 2.5D zaoblením. Pre hladšie kĺzanie prstov po povrchu, čistenie a zníženie množstva odtlačkov je štandardne potiahnuté oleofóbnou vrstvou. Aj napriek absencii informácii o pôvode tvrdeného skla nemusíte mať obavy zo zníženej kvality. Testy preukázali, že použité tvrdené sklo je voči poškriabaniu minimálne tak odolné ako Gorilla Glass 4 či 5.

VÝKON A INTERNÉ ÚLOŽISKO

A tu sa dostávame k objasneniu slovného zvratku „Hi-end s puncom vyššej strednej“. Mi Note 3 v sebe integruje slušnú porciu najmodernejších technológií. Mi Note 2 v sebe integruje Snapdragon 821, niekdajší vrcholový SoC od Qualcommu. Rovnaký prístup sme očakávali aj od Mi Note 3 a mysleli sme si, že Xiaomi aj tento rok siahne po tom najvýkonnejšom SoC od Qualcommu, ktorým je stále Snapdragon 835. Bohužiaľ, tento rok sa budeme musieť mierne uskromniť. SoC síce patrí medzi najnovšie a najmodernejšie produkty z dielne Qualcommu, ale svojim označením a aj výkonom sa zaraďuje do vyššej strednej triedy. Reč je o Snapdragone 660, ktorý v benchmarkoch dosahuje dokonca nižšie skóre ako Snapdragon 821. Z tohto pohľadu je to mierny krok späť. Prečo mierny? Stačí sa pozrieť na ostatné hardvérové parametre do tabuľky a pochopíte.

NÁZOV SoC Snapdragon 821 Snapdragon 660
PROCESOROVÉ JADRÁ 2x Kryo (1,6 GHz)

2x Kryo (2,3 GHz)

4x Kryo 260 (1,84 GHz)

4x Kryo 260 (2,2 GHz)

GRAFICKÝ AKCELERÁTOR Adreno 530 Adreno 512
OPERAČNÁ PAMÄŤ RAM LPDDR4

Dual-channel

1866 MHz

LPDDR4

Dual-channel

1866 MHz

DSP Hexagon 680 Hexagon 680
BLUETOOTH 4.1 5.0
MODEM X12 LTE X12 LTE
VÝROBNÝ PROCES 14 nm FinFET 14 nm FinFET

Snapdragonu sekunduje operačná pamäť typu LPDDR4 s kapacitou 6 GB a komunikuje s ním prostredníctvom dvojkanálovej 64-bitovej zbernice s frekvenciou 1866 MHz. Teoreticky tak môže dosiahnuť maximálnu prenosovú rýchlosť až 29,8 GB/s. Jadrá Snapdragonu 660 využívajú technológiu big.LITTLE a sú rozdelené do dvoch blokov. Výkonnejšie jadrá môžu tikať až na 2,2 GHz a tie slabšie dosiahnu maximálne na 1,84 GHz. Grafický akcelerátor pochádza priamo zo stajní Qualcommu a nesie označenie Adreno 506 a dosahuje maximálnu frekvenciu 850 MHz.

Vy ako užívatelia sa však chýbajúceho výkonu báť určite nemusíte. Snapdragon 660 má dostatok výkonu na všetky bežné úkony a taktiež na graficky najnáročnejšie hry. Zásluhu na tom však nemá len Qualcomm, ale aj samotné Xiaomi a ich nadstavba MIUI, ktorá patrí medzi tie najprecíznejšie optimalizované grafické nadstavby vôbec.

Z výrobných pásov na pulty predajní sú dodávané dve verzie Mi Note 3. Jediným rozdielom je kapacita interného úložiska. Nižší model obsahuje pamäťový čip eMMC 5.1 s kapacitou 64 GB, vyšší model prihadzuje ďalších 64 GB a vo výsledku získate úctyhodných 128 GB úložného priestoru. Užívateľsky dostupných je opäť o niekoľko gigabajtov menej. To je spôsobené jednak prepočtom „gigabit -> gigabyte“ a taktiež si musíme uvedomiť, že aj samotný systém si čo to z interného úložiska „ukusne“. Duálny slot pre SIM karty nie je hybridný a vzhľadom na to, že sa jedná o jediný slot na tele Mi Note 3, interné úložisko nie je možné ďalej rozšíriť pomocou pamäťových kariet microSD. Mi Note 3 to z časti kompenzuje podporou USB OTG, ale za plnohodnotnú alternatívu to rozhodne považovať nemôžeme.

VÝSLEDKY BENCHMARKOV

VÝDRŽ AKUMULÁTORA

Nie je to len SoC, ktorý klesol z radov hi-endu o stupienok nižšie. Istý pokles zaznamenal aj akumulátor. Nieže by sme boli svedkami použitia druhotriednej technológie, stále sa jedná o Li-Ion akumulátor, avšak jeho kapacita klesla oproti predchodcovi o nezanedbateľných 570 mAh a zastavila sa na úrovni 3500 mAh (13,475 Ah). V dnešnej dobe keď sme vďační za každú „miliampérhodinu“ navyše to nie je veľmi pozitívny krok. Toľko k čísielkam týkajúcich sa kapacity, poďme sa ale pozrieť na reálnu výdrž. S tou čísielka veľa spoločného nemajú a Mi Note 3 sa nedá zahanbiť ani pri intenzívnejšom používaní. V preklade to znamená, že nabíjačku s káblikom budete hľadať približne každý druhý deň a ak ste fanúšikovia šetrenia energie, tak nebudete mať problém dotiahnuť sa až na 3 dni výdrže. Toľko ku kvalitatívnemu hodnoteniu. Na exaktné vyjadrenie výdrže sme si na pomoc prizvali PCMark. Ten obsahuje sériu testov opakujúcich sa v slučke pokiaľ kapacita akumulátora neklesne pod 20%. Xiaomi Mi Note 3 vysoko presiahlo hranicu na 13 hodín a to je viac než obstojný výsledok.

Qualcomm Snapdragon 660 so sebou prináša v poradí už 4. generáciu rýchleho nabíjania s názvom Quick Charge 4, ktorá sľubuje o 15 % rýchlejšie nabitie s účinnosťou o 30 % vyššou a pridáva podporu štandardu USB PD (USB Power Delivery). Má to však jeden malý háčik. Pri nabíjaní Mi Note 3 využijete len starší štandard Quick Charge 3.0. Počas nášho testovania sme dosiahli maximálnu kapacitu akumulátora v priebehu 72 minút, čo predstavuje priemerný nabíjací prúd 2,9 A. Celý priebeh nabíjania si môžete pozrieť na nasledujúcom grafe.

KONEKTIVITA

Xiaomi je doslova preslávené ignoráciou LTE pásiem, ktoré sú v našich končinách niekedy až životne dôležité. V našom prípade je to LTE pásmo 20 s frekvenciou 800 MHz, ktoré je hojne využívané najmä mimo miest a na vidieku. Mi Note 3 nijak nevybočuje z radu a na surfovanie s minimálnou odozvou môžete mimo mesta zabudnúť. Spoliehať sa tak budete musieť na podporu „2G a 3G“ sietí, ktorým nie je čo vytýkať. Mi Note 3 podporuje všetky potrebné pásma starších technológií. Príjem signálu je na vynikajúcej úrovni a ani v odľahlejších miestach neboli žiadne problémy s kvalitou hovorov, odosielaním SMS či surfovaním po internete (ak bola dátová sieť dostupná). Podpora dvoch SIM kariet (Dual-SIM) je v prípade Xiaomi viac menej štandardom.

Odhliadnuc od nekonečného príbehu s absenciou istých LTE pásiem, nemáme po stránke konektivity viac čo vytýkať. Mi Note 3 je vybavený dual-band Wi-Fi s podporou frekvencii 2,4 GHz aj 5 GHz (802.11 a/b/g/n/ac), umožňuje vytvoriť Wi-Fi Hotspot, podporuje technológie ako Wi-Fi Direct či Wi-Fi Display. Číslo verzie Bluetooth sa zastavilo na hodnote 5.0. Mnohých poteší aj infračervený port primárne slúžiaci na ovládanie elektroniky. Káblová konektivita zahŕňa podporu prenosu súborov prostredníctvom protokolov MTP a PTP a užitočná bude aj podpora USB OTG pre pripojenie periférii ako myš, klávesnica, USB kľúč či čítačka pamäťových kariet. Ako už bolo načrtnuté, slúchadlá pripojíte len prostredníctvom konektora USB Type-C, príp. využijete pribalenú redukciu USB Type-C -> 3,5 mm jack.

SNÍMAČ ODTLAČKOV PRSTOV A FACE UNLOCK

Snímač odtlačkov prstov je integrovaný v zapustenom domovskom tlačidle na prednej strane a nenarúša tak jednoduchý a celistvý dizajn. Odozva snímača je blesková a snímanie odtlačkov mimoriadne presné. Snímač rozozná odtlačok prsta s pravdepodobnosťou veľmi blízkej číslu jeden. Napriek vysokej presnosti odporúčame do systému priradiť viacero odtlačkov toho istého palca, prípadne prstu pre čo najvyššiu spoľahlivosť.

Novinkou je možnosť odomknutia Mi Note 3 pomocou vašej tváre. Stačí nastaviť odomknutie pomocou vzoru, PIN kódu alebo hesla, pridať fotografiu vašej tváre vyhotovenú prostredníctvom prednej kamery Mi Note 3 a môžete si užívať bleskurýchle odomykanie vášho smartfónu. Vďaka 16 Mpx fotoaparátu s pixelmi o rozmeroch 2 x 2 µm sa nemusíte báť, že odomykanie zlyhá v horších svetelných podmienkach. Vďaka tomu je Face Unlock tak citlivý, že Mi Note 3 odomknete bez problémov aj v úplnej tme. Vystačí si s vlastným podsvietením displeja.

FOTOAPARÁT

Fotoaparát Mi Note 3 je skutočná lahôdka. Disponuje duálnym fotoaparátom po vzore Mi 6, s ktorým má zhodné prakticky všetky parametre. Obidvomi fotoaparátmi zachytíte fotografie v rovnakom rozlíšení a to presne 12 Mpx, rovnaký je aj pomer strán výsledných fotografií. Hlavným lákadlom duálneho fotoaparátu je bezstratový optický zoom a efektné rozmazanie pozadia.

Primárny fotoaparát zaujme TOP parametrami ako 4-osá optická stabilizácia (4-axis OIS), objektív so svetelnosťou f/1.8 a jednotlivé pixel s rozmermi 1,25 x 1,25 µm. Ohnisková vzdialenosť je pevne nastavená na 27 mm, čo predstavuje zorný uhol 77,4°. Sekundárny fotoaparát parametrami veľmi neohúri a aj to je dôvod prečo ten bezstratový dvojnásobný optický zoom nie je až tak bezstratový. Rozlíšenie sa zhoduje s primárnym fotoaparátom, ale chýba optická stabilizácia, objektív má relatívne nízku svetelnosť f/2,6 a jednotlivé pixely sa scvrkli na 1 x 1 µm. To znamená, že priblíženie síce bude neporovnateľne kvalitnejšie ako bežné digitálne, ale o bezstratovom priblížení nemôže byť reč. Ohnisková vzdialenosť narástla na 52 mm a zorný uhol sa zmenšil na 45,2°. Obidva fotoaparáty sú vybavené rýchlym fázovým zaostrovaním PDAF (Phase Detection Auto Focus).

EXTERIÉR

PANORÁMY

INTERIÉR

ZHORŠENÉ SVETELNÉ PODMIENKY

MAKROFOTOGRAFIE

BOKEH

„Svojky“ si zhotovíte pomocou fotoaparátu na prednej strane, ktorý ponúka rozlíšenie 16 Mpx a enormne veľké pixely s rozmermi 2 x 2 µm. Objektív má vynikajúcu svetelnosť f/2,0 a je zárukou toho, že aj v zhoršených svetelných podmienkach zachytíte veľmi jasné selfie.

MULTIMÉDIÁ

Nadstavba MIUI je v základe vybavená tradične tromi aplikáciami, pomocou ktorých si môžete vychutnať váš obľúbený multimediálny obsah. Do tejto trojice patria aplikácie Galéria, Hudba a Video. Príjemné, elegantné a jednoduché grafické spracovanie je v prípade MIUI samozrejmosťou. Hlavná obrazovka Galérie pozostáva z dvoch kariet. Na prvej karte nájdete všetky zachytené fotografie a videá triedené podľa dátumu, na druhej karte sú prehľadne zobrazené jednotlivé priečinky obsahujúce fotografie a videá. Galéria ponúka aj jednoduchý editor fotografii a obrázkov, prostredníctvom ktorého môžete aplikovať niektorý z „husto-coolóznych“ efektov, prípadne upraviť jas, kontrast, sýtosť, ostrosť a pridať vinetáciu. Editor umožňuje aj orezanie, otočenie, zrkadlové prevrátenie, počmáranie či pridanie vybranej nálepky do fotografie. Video prehrávač je na funkcie skromnejší a rozhodne odporúčame siahnuť po niečom sofistikovanejšom (MX PlayerVLC for Android, … ). Aj keď nemá problém prehrať väčšinu videosúborov, s titulkami si neporadí a na výber z viacerých zvukových stôp môžete zabudnúť taktiež. Prehrávač hudby patrí, podobne ako prehrávač videa, medzi tie jednoduchšie aplikácie a ak ste náročnejší poslucháč, určite navštívte Obchod Play a siahnite po prehrávačoch ako PowerAMPJetAudioBlackPlayer, …

Zvukový výstup slúchadlového 3,5 mm konektora jack na tele Xiaomi Mi Note 3 budete hľadať len márne. Výrobca sa rozhodol o odstránenie tohto štandardizovaného konektora a na pripojenie slúchadiel slúži výhradne konektor USB Type-C. Niektoré weby tento krok dokonca chvália a tešia sa z „bezstratovej“ kvality zvuku. Akosi zabúdajú na fakt, že Android od verzie 5.0 Lollipop podporuje prenos audio (vstup aj výstup) cez USB bez ohľadu na to, aký USB konektor výrobca do smartfónu osadil. Odstránenie konektora 3,5 mm je nelogický krok, ktorý so sebou prináša len samé nevýhody.

Zvukový výstup je možné upraviť priamo v nastaveniach zvuku a to zapnutím pokročilej funkcie Dirac HD Sound. Na výber máte z prednastavených režimov pre slúchadlá od Xiaomi a dva režimy pre bežné slúchadlá a špunty. Na detailnejšie vyladenie zvukového výstupu poslúži 7-pásmový ekvalizér obsahujúci 11 predvolieb, ktoré môžete dopĺňať o vaše vlastné. Každú vami vytvorenú predvoľbu môžete uložiť pod vlastným názvom.

Integrovaný hlasitý reproduktor sa nachádza na spodnej hrane vedľa konektora USB Type-C a jeho zvukový prednes určite neprepočujete. Reproduktor v hornej časti prednej strany neslúži len na vybavovanie telefonátov, ale dopĺňa reproduktor na spodnej hrane a tešiť sa tak môžete z hlasitej stereoreprodukcie. Drobným nedostatkom je mierne nevyvážené podanie sterea. Predpokladáme, že na vine je použitie rozdielnych reproduktorov.

SYSTÉM A APLIKÁCIE

Xiaomi si s novou verziou MIUI 9 dáva relatívne na čas a dostupné sú zatiaľ len vývojárske verzie. Aj keď sa na prvý pohľad javia stabilne, opak môže byť pravdou a môžu nastať komplikácie v tej najnevhodnejšej chvíli. Z toho dôvodu sme do nami recenzovaného Mi Note 3 nahrali poslednú dostupnú verziu MIUI, ktorá je postavená na Android Nougat 7.1.1 s MIUI vo verzii 8.5.11. Jedná sa o stabilnú čínsku ROM doplnenú o Google služby a aplikácie. Počas nášho testovania sme sa nestretli so žiadnymi neočakávanými reštartmi, pádmi aplikácií či zamŕzaním užívateľské prostredia a systému. Pred inštaláciou ROM od MIUI CZ&SK je nutné odomknúť bootloader. Presný postup nájdete v sekcii Tipy a triky, prípadne kliknutím na odkaz: [Návod]: Ako odomknúť BOOTLOADER a nahrať CZ/SK ROM.

Oproti čistému Androidu známeho z telefónov Google Nexus či Pixel, je MIUI odlišné najmä launcherom. Ten neponúka menu aplikácií a aplikácie sú umiestnené priamo na jednotlivých domovských obrazovkách. Môžete ľubovoľne meniť ich poradie, zatriediť do priečinkov a prirodzene aj pridávať widgety. Notifikačné centrum je kompletne prepracované a jeho nastavenia je možné užívateľsky meniť. Poradie rýchlych prepínačov sa dá pohodlne prispôsobiť vašim požiadavkám a taktiež máte možnosť zmeniť kombinované notifikačné centrum na oddelené, známe zo starších verzií MIUI.

Hlavnou doménou MIUI nie je len kvalitná optimalizácia, sú ňou taktiež možnosti prispôsobenia grafického prostredia prostredníctvom početnej ponuky tém. Vďaka nim tak zmeníte nielen pozadie a ikony, ale aj uzamykaciu obrazovku, číselník, notifikačnú lištu a správy.

Súčasťou MIUI je balík kvalitných aplikácií s prepracovaným dizajnom. O organizáciu vášho času a práce sa postará prehľadný kalendár spolu s emailovým klientom. Xiaomi nezabúda ani na skalných priaznivcov FM rádia, pre ktorých je predinštalovaná aplikácia s rovnomenným názvom. Ďalej tu nájdete Kompas, Skener QR kódov, Počasie, Poznámky, Záznamník a Kalkulačku, ktorá ponúka pokročilé funkcie ako premenu jednotiek, aktuálne menové kurzy a dokonca aj výpočet hypotéky. Komplexná aplikácia Optimalizácia integruje niekoľko funkcii na jednom mieste a nemusíte si tak robiť starosti s hľadaním rôznych „čističov“, antivírusov, „šetričov“ akumulátora a podobne. Pre pohodlné ovládanie elektroniky je Mi Note 3 vybavené infračerveným portom a k nemu prislúchajúcou aplikáciou MiRemote, ktorá obsahuje rozsiahlu databázu výrobcov a modelov zatriedených do viacerých kategórií. Jedinou jej nevýhodou je, že sa nedokáže učiť IR kódy priamo z diaľkového ovládača. To sa môže hodiť v prípade, že vaše zariadenie, ktoré chcete diaľkovo ovládať, nenájdete v databáze.

ZÁVER

Mi Note 3 je doslova revolučným nástupcom svojho predchodcu. Prináša množstvo zmien, ktoré sa dotkli konštrukčné spracovania, dizajnu, hardvérovej výbavy a tiež softvéru. Doslova nezostal kameň na kameni a Xiaomi sa vytiahlo s ďalším zaujímavým zariadením. Aj napriek tomu, že je Mi Note 3 poháňaný SoC vyššej strednej triedy, ostatné parametre jasne indikujú, že sa jedná o hi-end zariadenie. Nadštandardná kapacita operačnej pamäte RAM je zárukou plynulého a spoľahlivé multitaskingu. S duálnym fotoaparátom zvečníte okamihy vo veľmi vysokej kvalite, využiť môžete „bezstratový zoom“ či bokeh efekt. Slabou stránkou je už tradične absencia LTE pásma 20 a chýbajúci 3,5 mm jack konektor.

Xiaomi Mi Note 3 je dôstojný nástupca s hi-end parametrami a veľmi zaujímavou cenovkou. Ak hľadáte smartfón danej kategórie, ktorý niečo vydrží, určite ho nezabudnite pridať na zoznam obľúbených zariadení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *