Recenzie

Xiaomi Mi Max 2 – Maximum na druhú

Výrobca Xiaomi je známy svojou maximálnou snahou prinášať na trh zariadenia, ktoré sú nie len kvalitné, ale najmä nevšedné. A presne takéto zariadenie prinieslo Xiaomi na trh v roku 2016. Reč je o nadrozmernom náklade Mi Max, ktorý sa stal medzi ľuďmi tak obľúbený, že sa výrobca rozhodol priniesť na trh jeho druhú generáciu – Mi Max 2.

Smartfón Xiaomi Mi Max 2 bol predstavený koncom mája tohto roku a prináša so sebou radu zaujímavých noviniek. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že zmeny sú len kozmetické, nie je tomu tak. Výrobca sa zrejme držal starého známeho hesla: „Krása je v detailoch!“ a my sme sa o tom presvedčili na vlastnej koži.

BALENIE

Už po prvom uchopení krabičky človek pochopí, že zariadenie, ktoré sa v nej ukrýva nebude žiadny drobček. Veľká škoda, že aj obsah krabičky nie je taký megalomanský ako samotné jej rozmery. V krabičke nájdete len to najnutnejšie príslušenstvo:

  • smartfón Xiaomi Mi Max 2,
  • užívateľská príručka,
  • USB nabíjačka,
  • kábel USB Type-C,
  • spinka na otvorenie duálneho slotu SIM

KONŠTRUKČNÉ SPRACOVANIE A DIZAJN

Pri pohľade na konštrukčné spracovanie nám neostáva nič iné len opäť skladať chválospevy na precíznu prácu, ktorú Xiaomi odviedlo. Pri používaní Mi Max 2 sa nestretnete ani len s náznakom vŕzgania či praskania. Môžete ho stláčať, krútiť, ohýbať, no smartfón nevydá ani hlások. Vzhľadom na rozmery je „tuhosť karosérie“ obdivuhodná a môžeme konštatovať, že tu výrobca určite nešetril. Koniec koncov, inak tomu nebolo ani v prípade prvej verzie tohto kontroverzného smartfónu. Pýtate sa, čo je na ňom také kontroverzné? Prvá verzia rozdelila verejnosť na dva tábory – jedny si ho zamilovali, druhí ohovárali. A aj napriek tomu sa Mi Max predával ako teplé rožky a stal sa smartfónom, ktorý sa pýši najlepšími predajmi vo svojej triede.

Ale to už odbočujeme, vráťme sa späť k téme. Po stránke rozmerov Mi Max 2 mierne povyrástol a pribral aj v páse. Nie sú to horibilné čísla, ale v dnešnej dobe, keď je kritizovaný každý zbytočný milimeter navyše, sa to môže javiť ako relatívne nelogický krok. Ruka v ruke s rozmermi bola nepatrne navýšená aj hmotnosť smartfónu. Rozmery v porovnaní s prvou verziou sú nasledovné:

  • Mi Max – 173,1 x 88,3 x 7,5 mm | 203 g
  • Mi Max 2 – 174,1 x 88,7 x 7,6 mm | 211 g

Predná strana napovedá, že Mi Max 2 nebude žiadnym revolučným nástupcom úspešného modelu. Po vzore predchodcu je celá predná strana krytá 2.5D tvrdeným sklom, ktoré perfektne ladí so zaoblenými krivkami smartfónu. V spodnej časti prednej strany nás taktiež nič neprekvapí a nájdeme tu trojicu kapacitných navigačných tlačidiel. Tie sú podsvietené a majú pevne pridelené úlohy. Viac by sa nám páčilo riešenie po vzore Mi 6 alebo Mi 5C, kde je možné navzájom vymieňať funkcie navigačných tlačidiel. Nad tlačidlami sa vyníma svätý grál celého zariadenia a ním je rozmerný displej s uhlopriečkou 6,44“. Nad displejom nájdeme senzor priblíženia kombinovaný so senzorom intenzity okolitého osvetlenia, reproduktor, fotoaparát a notifikačnú LED. V recenzii venovanej smartfónu Xiaomi Mi 6 Ceramic sme tajne dúfali, že z bielej notifikačnej LED-ky sa nestane štandard, avšak opak bude pravdou. Úpravu farieb notifikačnej LED budete v nastaveniach Mi Max 2 hľadať zbytočne, je čisto biela.

Rozloženie mechanických ovládacích prvkov a konektorov nijak nevybočuje zo zabehnutého štandardu. Na ľavoboku našiel svoje miesto hybridný šuplíček určený pre SIM karty a pamäťovú kartu. Prvá pozícia je určená pre nanoSIM kartu, do druhej pozície je možné umiestniť buď microSIM kartu alebo microSD pamäťovú kartu. Pravobok sa nesie v znamení tlačidiel ovládania hlasitosti a zapínacieho tlačidla. Na spodnej hrane sú vyfrézované otvory pre mikrofón, hlasitý reproduktor a konektor USB Type-C, na hornej hrane nájdete sekundárny mikrofón, infračervený port a (našťastie) 3,5 mm jack pre pripojenie slúchadiel. Oproti minulej generácii sú hrany Mi Max 2 výrazne zaoblené. Tento, na prvý pohľad malý detail, má obrovský prínos. Ergonómia je o triedu lepšia a ani po dlhodobom používaní vám väčšie rozmery nebudú prekážať.

Od zaoblených hrán plynule prejdeme k zadnej strane smartfónu. Predelenia, ktoré ste si všimli na bokoch pokračujú na zadnej strane a Mi Max 2 sa tak zbavil nevkusnej plastovej brady a čela. Dizajn druhej generácie je vďaka tomu elegantný a celistvý. Ako už bolo spomínané vyššie, druhá generácia je „len“ evolúciou a zadná strana viac zmien neponúkne. No aby sme neklamali, tak jedna či dve drobné zmeny tu predsa ešte len sú. Objektív fotoaparátu je zapustený v tele smartfónu a duálna prisvetľovacia LED, kombinujúca teplý a studený odtieň bielej farby, zmenila svoju pozíciu. Po novom robí spoločnosť fotoaparátu na ľavej strane.

Z konštrukčného a ergonomického hľadiska nemáme Mi Max 2 čo vytýkať. Spracovanie je excelentné a drobné konštrukčné zmeny mimoriadne prospeli celkovému komfortu pri používaní. Odstránením plastových častí pôsobí dizajn Mi Max 2 celistvým a uhladeným dojmom.

DISPLEJ

Displej Mi Max 2 je bez pochyby najväčším lákadlo. Je vyrobený technológiou IPS LCD a dosahuje uhlopriečku 6,44“, vďaka ktorej si multimediálny obsah vychutnáte do sýta. Rozlíšenie sa zastavilo na hodnote 1920 x 1080 px (FullHD), čo predstavuje hustotu 342 PPI (pixelov na palec). Táto hodnota je pre každodenné použitie relatívne dostatočná, ale pri bližšom pohľade už nie je taký problém rozoznať jednotlivé pixely. Vyššie rozlíšenie by naše rozmaznané očičká rozhodne uvítali. Vskutku bez problémov by sme si vedeli predstaviť napríklad rozlíšenie 2560 x 1440 px (QHD), ktoré by jemnosť 6,44“ displeja zvýšilo na úroveň 456 PPI. Pozorovacie uhly a podanie farieb sú na vysokej úrovni, len ten kontrastný pomer akosi „pokulháva“ a dosahuje priemernú hodnotu 1000:1. Do kolien nás nedostal ani maximálny jas. Ten dosahuje 450 nitov (cd/m2) a počas slnečných letných dní neraz zatúžite po nejakom tom obláčiku na nebi. V noci príde vhod minimálna hodnota jasu, ktorá klesá až na úroveň 1 nitu (cd/m2) a v kombinácii s čítacím režimom predstavuje ideálne riešenie napríklad pri čítaní elektronických kníh v tmavom prostredí s minimálnym až žiadnym osvetlením.

Ako ochrana displeja slúži nešpecifikované tvrdené sklo s 2.5D zaoblením. Hladké kĺzanie prstov po povrchu, čistenie a zníženie množstva odtlačkov zabezpečí oleofóbna vrstva. Aj napriek absencii informácii o pôvode tvrdeného skla nemusíte mať obavy zo zníženej kvality. Použité tvrdené sklo je voči poškriabaniu minimálne tak odolné ako Gorilla Glass 4 či 5. Vzhľadom na to, že Mi Max 2 patrí do strednej triedy, nebudeme mu horšie parametre displeja veľmi vyčítať. Každopádne, priestor na zlepšenie tu je a v prípade príchodu tretej generácie by sme minimálne uvítali vyššie rozlíšenie a jas displeja.

VÝKON A INTERNÉ ÚLOŽISKO

Kde len začať. Nieže by Mi Max 2 trpel nedostatkom výkonu, ale … no poďme pekne od začiatku. Minuloročná generácia bola osadená dvomi druhmi SoC. Najnižšiu verziu (32 GB) poháňal Qualcomm Snapdragon 650, vyššie verzie (64 a 128 GB) boli osadené Snapdragonom 652. Nový Mi Max 2 v sebe ukrýva Snapdragon 625, ktorý je v čase vydania smartfónu najpokročilejším zástupcom strednej triedy v portfóliu Qualcommu. Pýtate sa, v čom spočíva to ale? V samotnom Snapdragone 625. Aj napriek tomu, že sa jedná o generáciu vyspelejší SoC než Snapdragon 650/652, jeho papierové parametre sú na prvý pohľad horšie (z hľadiska výkonu). V nasledujúcej tabuľke sú prehľadne zhrnuté základné parametre spomínaných SoC:

NÁZOV SoC Snapdragon 652 Snapdragon 650 Snapdragon 625
PROCESOROVÉ JADRÁ

4x Cortex-A53

4x Cortex-A72

4x Cortex-A53

2x Cortex-A72

8x Cortex-A53
GRAFICKÝ AKCELERÁTOR Adreno 510 Adreno 510 Adreno 506
VÝROBNÝ PROCES 28 nm HPm 28 nm HPm 14 nm FinFET

Prečo sa Xiaomi rozhodlo použiť v novej generácií SoC s nižším výkonom? Je to najmä kvôli výrobnému procesu, ktorý je v prípade Snapdragonu 650/652 pomerne zastaraný. Jadrá Cortex-A72 sú podstatne výkonnejšie než jadrá Cortex-A53. Spolu s ich výkonom narastá ako spotreba tak aj teplota. V dôsledku toho boli tieto SoC nechvalne známe prehrievaním a throttlingom. Pod pojmom throttling si môžete predstaviť istú formu ochrany integrovanej do SoC, ktorá zabraňuje dosiahnutiu kritickej teploty, pri ktorej dôjde k reštartovaniu alebo úplnému vypnutiu zariadenia. Avšak dnes nič nie je zadarmo a aj táto ochrana vyžaduje isté obete. Princíp fungovania throttlingu je veľmi jednoduchý – SoC markantne zníži svoj výkon, aby teplotu udržalo na uzde. Vy tak môžete spokojne pokračovať v intenzívnom surfovaní po webe, no na plný výkon môžete zabudnúť. Snapdragony 650 a 652 sú skvelí šprintéri, ale na dlhé trate tu máme práve Snapdragon 625. Vďaka modernému výrobnému procesu (14 nm FinFET) sa jeho 8 jadier len tak rýchlo neprehreje, v dôsledku čoho nedochádza ani k zníženiu výkonu. Čerešničkou na torte je o niekoľko desiatok percent nižšia spotreba, čo má veľmi pozitívny dopad na výdrž akumulátora. Čo nám z toho vyplýva? Snapdragony 650 a 652 síce dosiahnu v AnTuTu vyššie skóre, ale v reálnom nasadení viac oceníte Snapdragon 625, ktorý netrpí prehrievaním a vyniká veľmi nízkou spotrebou energie.

Snapdragonu sekunduje operačná pamäť typu LPDDR3 s kapacitou 4 GB. Ako drvivá väčšina všetkých dnešných SoC, aj Snapdragon 625 tvorí s operačnou pamäťou RAM jeden celok, tzv. PoP – Package on Package. Operačná pamäť RAM je osadená priamo nad SoC (viď obrázok nižšie) a je pripojené prostredníctvom jednokanálovej 32-bitovej zbernice s frekvenciou 933 MHz. Teoreticky tak môže dosiahnuť maximálnu prenosovú rýchlosť 7,5 GB/s.

Qualcomm Snapdragon 625 v sebe integruje 8 jadier Cortex-A53, ktoré nevyužívajú technológiu big.LITTLE. Všetky procesorové jadrá sú si rovné a môžu dosiahnuť maximálnu frekvenciu 2,0 GHz. Grafický akcelerátor pochádza priamo zo stajní Qualcommu a nesie označenie Adreno 506 a dosahuje maximálnu frekvenciu 650 MHz.

Interné pamäťové úložisko je typu eMMC 5.1 s maximálnymi teoretickými prenosovými rýchlosťami 280 MB/s (16 000 IOPS) pri sekvenčnom čítaní a 140 MB/s (3 700 IOPS) pri sekvenčnom zápise. Na prenos dát počas pripojenia k PC slúži notoricky známe rozhranie USB a to vo verzii USB 3.1 Gen 1 (čo je synonymum pre USB 3.0), ktoré dosahuje teoretické maximálne prenosové rýchlosti 5 Gb/s (625 MB/s).

Mi Max 2 vás papierovým výkonom zrejme neoslní, ale to neznamená, že to počas každodenného používania dával najavo. Zásluhu na tom má samotné Xiaomi a ich nadstavba MIUI, ktorá patrí medzi tie najprecíznejšie optimalizované grafické nadstavby vôbec.

Mi Max 2 opúšťa výrobné linky v dvoch verziách, ktoré sa líšia len kapacitou interného úložiska. Xiaomi našťastie upustilo od archaickej hodnoty 32 GB a na výber sú modely so 64GB a 128GB interným úložiskom. Užívateľsky dostupných je opäť o niekoľko gigabajtov menej. To je spôsobené jednak prepočtom „gigabit -> gigabyte“ a taktiež si musíme uvedomiť, že aj operačný systém Android potrebuje určitý priestor. Duálny slot pre SIM karty je hybridný a interné úložisko je možné ďalej rozšíriť pomocou pamäťových kariet microSD až do kapacity 128 GB.

VÝSLEDKY BENCHMARKOV

VÝDRŽ AKUMULÁTORA

Po prečítaní tejto kapitoly padne sánka nejednému z vás. Nízka výdrž na jedno nabitie je dookola omieľanou témou a miestami si pripadáme ako zaseknutí v čase a priestore. Výkon rastie šialeným tempom, stále počúvame a čítame o úspornejších komponentoch, no aj napriek tomu, večer čo večer pociťujeme silnú potrebu spárovať smartfón s nabíjačkou. To však neplatí pre Mi Max 2. Kapacita akumulátora bola oproti prvej generácii navýšená o 450 mAh a dosahuje neuveriteľných 5300 mAh (20,41 Wh). Aj náročnejší používatelia budú mať čo robiť, aby tento smartfón dokázali vybiť v priebehu jedného dňa. Kapacita akumulátora je tak vysoká, že Mi Max 2 môžete núdzovo použiť aj ako power banku. Stačí dokúpiť redukciu USB OTG a pripojiť akékoľvek zariadenie nabíjateľné prostredníctvom USB portu.

Výrobca nás láka na 57 hodín hovorov, 18 hodín prehrávania videí, 9 hodín hrania hier, 10 dní počúvania hudby, 19 hodín čítania elektronických kníh alebo 21 hodín navigácie. Musíte uznať, že overenie týchto hodnôt v praxi nie je med lízať a aby sme výdrž vyjadrili exaktne, zobrali sme si na pomoc PCMark. Ten obsahuje sériu testov opakujúcich sa v slučke, pokiaľ kapacita akumulátora neklesne pod 20 %. Xiaomi Mi Max 2 pokorilo hranicu 19 hodín a aktuálne sa radí medzi špičku, čo sa výdrže akumulátora týka.

Qualcomm Snapdragon 625 so sebou prináša 3. generáciu rýchleho nabíjania s názvom Quick Charge 3.0 a výsledky sú vskutku obdivuhodné. Počas nášho testovania sme dosiahli maximálnu kapacitu akumulátora v priebehu 127 minút, čo predstavuje priemerný nabíjací prúd 2,5 A. Celý priebeh nabíjania si môžete pozrieť na nasledujúcom grafe.

KONEKTIVITA

Pri čítaní tejto kapitoly už takí nadšení nebudete. Koniec koncov, ani my nie sme pri jej písaní. Opäť sa jedná o starú známu pesničku na tému absencie LTE pásma 20 (800 MHz), ktoré je v našich končinách hojne využívané. Absencia podpory LTE pásma 20 môže byť v niektorých prípadoch kritická a to z toho dôvodu, že najmä v oblastiach mimo miest je to najvyužívanejšie LTE pásmo. Mimo mesta si budete musieť vystačiť so staršími technológiami.

Čo sa týka podpory „2G a 3G“ sietí, tu nie je čo vytýkať a Mi Max 2 podporuje všetky potrebné pásma. Príjem signálu je na vynikajúcej úrovni a ani v odľahlejších miestach nenatrafíte na problémy s kvalitou hovorov, odosielaním SMS či surfovaním po internete (ak bola dátová sieť dostupná). Podpora dvoch SIM kariet (Dual-SIM) je v prípade Xiaomi viac menej štandardom a Mi Max 2 nie je žiadnou výnimkou. Obidve SIM karty fungujú bez problémov a každú si detailnejšie nastavíte v menu.

Odhliadnuc od nekonečného príbehu s absenciou istých LTE pásiem, nemáme po stránke konektivity viac čo vytýkať. Mi Max 2 je vybavený dual-band Wi-Fi s podporou frekvencii 2,4 GHz aj 5 GHz (802.11 a/b/g/n/ac), umožňuje vytvoriť Wi-Fi Hotspot, podporuje technológie ako Wi-Fi Direct či Wi-Fi Display. Číslo verzie Bluetooth sa zastavilo na hodnote 4.1. Nejedného poteší aj infračervený port primárne slúžiaci na ovládanie elektroniky. Káblová konektivita zahŕňa podporu prenosu súborov prostredníctvom protokolov MTP a PTP a užitočná bude aj podpora USB OTG pre pripojenie periférií ako myš, klávesnica, USB kľúč či čítačka pamäťových kariet. Slúchadlá pripojíte prostredníctvom starého dobrého 3,5 mm jack konektora.

SNÍMAČ ODTLAČKOV PRSTOV

Snímač odtlačkov prstov je umiestnený v hornej časti zadnej strany a pre odomknutie zariadenia stačí priložiť prst. Nemusíte nič stláčať. Odozva snímača je blesková a snímanie odtlačkov presné. Napriek vysokej presnosti odporúčame do systému priradiť viacero odtlačkov toho istého prstu pre čo najvyššiu spoľahlivosť.

FOTOAPARÁT

Primárny fotoaparát na zadnej strane pochádza z dielne Sony a fotografický čip nesie označenie IMX386 a má veľkosť 1/2,9″. Rozmery jednotlivých pixelov sú 1,25 x 1,25 µm. Dokážete s ním zachytiť fotografie s maximálnym rozlíšením 12 Mpx. Video natočíte v maximálnom rozlíšení 4K @ 30 fps. Zhotovíte aj efektné slow-motion videá, kde rozlíšenie klesá na 720p @ 120 fps. Bohužiaľ, Xiaomi stále zabúda na veľmi žiadaný formát, ktorým je video v rozlíšení FullHD @ 60 fps.

Fotoaparát podporuje rýchle fázové zaostrovanie PDAF (Phase Detection Auto Focus), no chýba mu optická stabilizácia. Svetelnosť objektívu s clonovým číslom f/2,2 taktiež na kvalite nepridá. Podotýkame, že rovnakým senzorom disponuje aj vlajková loď Xiaomi Mi6, avšak s tým rozdielom, že Mi6 je vybavená 4-osou optickou stabilizáciou a svetelnosť objektívu má podstatne nižšie clonové číslo – f/1,8. Sekundárnym fotoaparátom na prednej strane zhotovíte „svojky“ v rozlíšení 5 Mpx a vďaka širšiemu uhlu záberu (až 85°) nebude problém zvečniť celú vašu partiu.

EXTERIÉR
PANORÁMY
INTERIÉR
ZHORŠENÉ SVETELNÉ PODMIENKY
DLHŠÍ ČAS UZÁVIERKY
MAKROFOTOGRAFIE

MULTIMÉDIÁ

Nadstavba MIUI je v základe vybavená tradične tromi aplikáciami, pomocou ktorých si môžete vychutnať váš obľúbený multimediálny obsah. Do tejto trojice patria aplikácie Galéria, Hudba a Video. Príjemné, elegantné a jednoduché grafické spracovanie je v prípade MIUI samozrejmosťou. Hlavná obrazovka Galérie pozostáva z dvoch kariet. Na prvej karte nájdete všetky zachytené fotografie a videá triedené podľa dátumu, na druhej karte sú prehľadne zobrazené jednotlivé priečinky obsahujúce fotografie a videá. Galéria ponúka aj jednoduchý editor fotografii a obrázkov, prostredníctvom ktorého môžete aplikovať niektorý z „husto-coolóznych“ efektov, prípadne upraviť jas, kontrast, sýtosť, ostrosť a pridať vinetáciu. Editor umožňuje aj orezanie, otočenie, zrkadlové prevrátenie, počmáranie či pridanie vybranej nálepky do fotografie. Video prehrávač je na funkcie skromnejší a rozhodne odporúčame siahnuť po niečom sofistikovanejšom (MX PlayerVLC for Android, … ). Aj keď nemá problém prehrať väčšinu videosúborov, s titulkami si neporadí a na výber z viacerých zvukových stôp môžete zabudnúť taktiež. Prehrávač hudby patrí, podobne ako prehrávač videa, medzi tie jednoduchšie aplikácie a ak ste náročnejší poslucháč, určite navštívte Obchod Play a siahnite po prehrávačoch ako PowerAMPJetAudioBlackPlayer, …

Zvukový výstup slúchadlového 3,5 mm konektora jack na tele Xiaomi Mi Max 2 našťastie nechýba a využiť budete môcť prakticky akékoľvek slúchadlá bez nutnosti vláčiť so sebou všade nepraktickú redukciu. Zvukový výstup je možné upraviť priamo v nastaveniach zvuku a to zapnutím pokročilej funkcie Dirac HD Sound. Na výber máte z prednastavených režimov pre slúchadlá od Xiaomi a dva režimy pre bežné slúchadlá a špunty. Na detailnejšie vyladenie zvukového výstupu poslúži 7-pásmový ekvalizér obsahujúci 11 predvolieb, ktoré môžete dopĺňať o vaše vlastné. Každú vami vytvorenú predvoľbu môžete uložiť pod vlastným názvom.

Integrovaný hlasitý reproduktor sa nachádza na spodnej hrane vedľa konektora USB Type-C a jeho zvukový prednes určite neprepočujete. Xiaomi Mi Max 2 sa inšpirovalo u výkonnejšieho súrodenca a reproduktor v hornej časti prednej strany neslúži len na vybavovanie telefonátov, ale dopĺňa reproduktor na spodnej hrane a tešiť sa tak môžete z hlasitej stereoreprodukcie. Zvuk, ktorý sa ozýva z útrob Mi Max 2 nie je len veľmi hlasitý, ale kvalitou prednesu hravo prekoná väčšinu aktuálnych hi-end zariadení. Drobným nedostatkom je mierne nevyvážené podanie sterea. Predpokladáme, že na vine je použitie rozdielnych reproduktorov.

SYSTÉM A APLIKÁCIE

Nadstavbu MIUI majú mnohí z nás v pamäti zakódovanú ako kópiu iOS od Apple. To z časti platilo v minulosti, ale dnes je situácia diametrálne odlišná a MIUI si ide svojou vlastnou cestou. Od počiatku je to jedna z mála nadstavieb, ktorá celé grafické prostredie Androidu pozmenila na nepoznanie. Komplexne prepracovaný dizajn užívateľského prostredia je, bol a vždy bude prioritou vývojárov MIUI, za čo sme im len a len vďační. Do nami testovaného Mi Max 2 sme nainštalovali poslednú dostupnú verziu MIUI CZ&SK, ktorá je postavená na Android Nougat 7.1.1 s MIUI vo verzii 8.5. Daná verzia je postavená na stabilnej globálnej ROM a pri dlhodobom používaní sme sa nestretli so žiadnymi neočakávanými reštartmi, pádmi aplikácií či zamŕzaním užívateľského prostredia a systému. Pred inštaláciou ROM od MIUI CZ&SK je nutné odomknúť bootloader. Presný postup nájdete v sekcii Tipy a triky, prípadne kliknutím na odkaz: [Návod]: Ako odomknúť BOOTLOADER a nahrať CZ/SK ROM.

Oproti čistému Androidu známeho z telefónov Google Nexus či Pixel, je MIUI odlišné najmä launcherom. Ten neponúka menu aplikácií a aplikácie sú umiestnené priamo na jednotlivých domovských obrazovkách. Môžete ľubovoľne meniť ich poradie, zatriediť do priečinkov a prirodzene aj pridávať widgety. Notifikačné centrum je kompletne prepracované a jeho nastavenia je možné užívateľsky meniť. Poradie rýchlych prepínačov sa dá pohodlne prispôsobiť vašim požiadavkám a taktiež máte možnosť zmeniť kombinované notifikačné centrum na oddelené, známe zo starších verzií MIUI.

Hlavnou doménou MIUI nie je len kvalitná optimalizácia, sú ňou taktiež možnosti prispôsobenia grafického prostredia prostredníctvom početnej ponuky tém. Vďaka nim tak zmeníte nielen pozadie a ikony, ale aj uzamykaciu obrazovku, číselník, notifikačnú lištu a správy. Zaujímavými funkciami sú Druhý profil a klonovanie aplikácií. Druhý profil vytvorí účet pre ďalšieho užívateľa, ktorý si môže kompletne prispôsobiť nastavenia systému a stiahnuť vlastné aplikácie nezávisle na primárnom profile. Klonovanie aplikácií umožní využívaní dvoch rovnakých aplikácii s iným účtom alebo nastaveniami. V prípade, že Mi Max 2bude slúžiť aj ako zábavka pre vaše deťúrence, máte možnosť využiť Detský režim.

Súčasťou MIUI je balík kvalitných aplikácií s prepracovaným dizajnom. O organizáciu vášho času a práce sa postará prehľadný kalendár spolu s emailovým klientom. Xiaomi nezabúda ani na skalných priaznivcov FM rádia, pre ktorých je predinštalovaná aplikácia s rovnomenným názvom. Ďalej tu nájdete Kompas, Skener QR kódov, Počasie, Poznámky, Záznamník a Kalkulačku, ktorá ponúka pokročilé funkcie ako premenu jednotiek, aktuálne menové kurzy a dokonca aj výpočet hypotéky. Komplexná aplikácia Optimalizácia integruje niekoľko funkcii na jednom mieste a nemusíte si tak robiť starosti s hľadaním rôznych „čističov“, antivírusov, „šetričov“ akumulátora a podobne. Pre pohodlné ovládanie elektroniky je Mi Max 2 vybavené infračerveným portom a k nemu prislúchajúcou aplikáciou MiRemote, ktorá obsahuje rozsiahlu databázu výrobcov a modelov zatriedených do viacerých kategórií. Jedinou jej nevýhodou je, že sa nedokáže učiť IR kódy priamo z diaľkového ovládača. To sa môže hodiť v prípade, že vaše zariadenie, ktoré chcete diaľkovo ovládať, nenájdete v databáze.

ZÁVER

Mi Max 2 je skutočne obdivuhodným zariadením a oceňujeme snahu Xiaomi prinášať na trh produkty, ktoré vybočujú zo zabehnutého štandardu. Rozmerný 6,44“ displej určite nebude na každodenné používanie vyhovovať každému, ale my sme si ho zamilovali. Je ideálnym pomocníkom pri vybavovaní pracovných záležitostí a skvelým spoločníkom pri konzumácií multimediálneho obsahu. Veľkým lákadlom je aj výdrž smartfónu, ktorá len ťažko bude hľadať konkurenciu. Za to vďačí nie len kapacite akumulátora, ale aj implementovaniu úsporného SoC. Negatívom je už tradične absencia LTE pásma 20 a výrazné zníženie kvality fotografií zachytených v zlých svetelných podmienkach.

Už prvý Mi Max bol bez pochýb výnimočným zariadením a jeho nástupca to len potvrdzuje. Ak hľadáte smartfón s veľkou uhlopriečkou, príkladne optimalizovaným softvérom a dlhou výdržou, je pre vás Xiaomi Mi Max 2 tým pravým kandidátom na kúpu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *