Recenzie

Xiaomi Mi 5X – inšpirácia od jablka ?

Xiaomi Mi 5X je aktuálne najmladším zástupcom päťkovej série Mi, do ktorej vnáša dizajnové prvky posledných modelov. Mi 5X je zaujímavým oživením minuloročnej série Mi a dizajn nie je zďaleka jediným lákadlom tohto modelu. Viac už sa dozviete v našej recenzii.

Xiaomi nám koncom júla predstavilo najnovšieho zástupcu päťkovej série Mi tohto roku a jedná sa o veľmi zaujímavý model strednej triedy. Príchod päťkovej série Mi datujeme do roku 2016, no už pri prvom pohľade na Mi 5X nám bolo nad slnko jasnejšie, že dizajn tohto smartfónu vychádza z modelov predstavených v roku 2017.

BALENIE

Balenie smartfónov Xiaomi je tak minimalistické ako len môže byť. Už podľa krabičiek, tesne obopínajúcich zariadenia, vieme odhadnúť rozmery zariadení, ktoré sa v nich ukrývajú. Po uchopení krabičky s modelom Mi 5X ihneď pochopíte, že to nebude žiadny drobček. Samotný obsah balenia nie je ničím výnimočný a nájdete v ňom len to najnutnejšie:

  • smartfón Xiaomi Mi 5X,
  • užívateľská príručka,
  • USB nabíjačka,
  • kábel USB Type-C,
  • spinka na otvorenie duálneho slotu SIM

KONŠTRUKČNÉ SPRACOVANIE A DIZAJN

Opis konštrukčného spracovania smartfónov Xiaomi je stará známa pesnička. Výrobca si na kvalitu potrpí a je úplne jedno či sa jedná o vlajkovú loď alebo zástupcu strednej triedy. Xiaomi Mi 5X môžete krútiť či ohýbať do akejkoľvek strany. Vďaka precíznemu spracovaniu zo seba nevydá ani hlások. Na vŕzganie či praskanie, prípadne iné prejavy zanedbaného návrhu alebo výroby, môžete bez výčitiek zabudnúť.

Na rovinu musíme napísať, že s dizajnom si Xiaomi ťažkú hlavu nerobilo. Zobrali výkresy prerasteného Mi Maxu 2, kde tu ubrali pár mm, čo to pridali na výbave a svetlo sveta uzrel Mi 5X. Písmeno X sa za číslom v sérii Mi vyskytlo historicky po prvýkrát. Recenzovaný model nemá žiadneho priameho predchodcu a po stránke rozmerov ho môžeme porovnať napríklad s Redmi Note 4, ktorý disponuje rovnakou uhlopriečkou. Rozmery sú nasledovné:

  • Redmi Note 4 – 151 x 76 x 8,35 mm | 175 g
  • Mi 5X – 155,4 x 75,8 x 7,3 mm | 165 g

Predná strana si po vzore modelovej rady roku 2017 vyslúžila displej chránený zaobleným a tvrdeným 2.5D sklom, ktoré perfektne ladí so zaoblenými krivkami smartfónu. V spodnej časti prednej strany je všetko pekne po starom a nájdeme tu trojicu kapacitných navigačných tlačidiel. Tie sú podsvietené a majú pevne pridelené úlohy. Veľká škoda, že sa neinšpirovali modelom Mi 5C, kde je možné navzájom vymieňať funkcie navigačných tlačidiel. Nad tlačidlami si zaiste všimnete displej s uhlopriečkou 5,5“. Nad displejom nájdeme senzor priblíženia kombinovaný so senzorom intenzity okolitého osvetlenia, fotoaparát, reproduktor a notifikačnú LED.

Ešte pri recenzii vlajkovej lode Xiaomi Mi 6 Ceramic sme dúfali, že biela notifikačná LED-ka sa nestane štandardom. Pri recenzii modelu Xiaomi Mi Max 2 nás už viera opúšťala. Ako sme chytili do rúk recenzovaný modle Xiaomi Mi 5X sa vytratili aj posledné omrvinky nádeje a s farebnou LED-kou sa pri notifikáciách môžeme na dobro rozlúčiť.

Rozloženie mechanických ovládacích prvkov a konektorov nevybočuje zo zabehnutého štandardu. Na ľavoboku našiel svoje miesto hybridný šuplíček určený pre SIM karty a pamäťovú kartu. Prvá pozícia je určená pre nanoSIM kartu, do druhej pozície je možné umiestniť buď microSIM kartu alebo microSD pamäťovú kartu. Na pravej strane získali miesto tlačidlá ovládania hlasitosti a zapínacie tlačidlo. Na spodnej hrane sú vyfrézované otvory pre 3,5 mm jack, mikrofón, konektor USB Type-C a hlasitý reproduktor. Konektor na pripojenie slúchadiel sa tak našťastie nestratil, len zmenil svoju obľúbenú polohu a na hornej hrane tak nájdete len sekundárny mikrofón a infračervený port. Všetky hrany sú príjemne zaoblené a pri používaní si ani neuvedomíte vyššiu hmotnosť zariadenia.

Od zaoblených hrán plynule prejdeme k zadnej strane smartfónu. Predelenia, umiestnené na bokoch pokračujú na zadnej strane. Dizajn je aj vzhľadom na tieto malé detaily veľmi podobný, ba priam až rovnaký ako v prípade Mi Max 2. Zhruba v štvrtine od hornej hrany nájdete čítačku odtlačkov prstov. Čo si zaslúži pozornosť je objektív fotoaparátu. Výrazne vystupuje nad povrch zadnej strany a obsahuje dve šošovky. Xiaomi sa doslova hrdí, že rovnaký fotoaparát nájdete aj v Mi 6. Je tomu skutočne tak? Čítajte ďalej a odpoveď sa určite dozviete.

Z konštrukčného a ergonomického hľadiska by sme len veľmi ťažko hľadali negatíva. Vytknúť by sme mohli zbytočne veľké rámiky okolo displeja, avšak toto je veľmi subjektívne a z toho dôvodu to nedokážeme považovať za jasné negatívum.

DISPLEJ

Hneď úvodom musíme napísať, že displej Mi 5X neponúka nič prevratné. Je vyrobený technológiou LCD IPS a na konzumáciu multimediálneho obsahu veľmi dobre poslúži  uhlopriečka 5,5“. Rozlíšenie sa zastavilo na hodnote 1920 x 1080 px (FullHD), čo predstavuje hustotu 403 PPI (pixelov na palec). Táto hodnota je pre každodenné používanie viac než dostatočná a ani pri bližšom pohľade nemáte šancu rozoznať jednotlivé pixely. Pozorovacie uhly a podanie farieb sú na vysokej úrovni. Opäť nás mierne vytáčal z rovnováhy kontrastný pomer. Dosahuje priemernú hodnotu 1000:1 a najmä v noci, resp. horších svetelných podmienkach bolo nad slnko jasnejšie, že čierna ani zďaleka nie je čierna. Maximálny jas dosahuje 450 nitov (cd/m2) a na zadok z neho rozhodne nepadáme. Počas ostroslnečných letných dní strávených v Ríme sme si neraz zatúžili po tieni a nebolo to (len) kvôli tomu, že nám tiekol pot po čele. V noci príde vhod minimálna hodnota jasu, ktorá klesá až na úroveň 1 nitu (cd/m2) a v kombinácii s čítacím režimom predstavuje ideálne riešenie napríklad pri čítaní elektronických kníh v tmavom prostredí s minimálnym až žiadnym osvetlením.

Ako ochrana displeja slúži bližšie nešpecifikované tvrdené sklo s 2.5D zaoblením. Hladké kĺzanie prstov po povrchu, čistenie a zníženie množstva odtlačkov zabezpečuje oleofóbna vrstva. Aj napriek absencii informácii o pôvode tvrdeného skla nemusíte mať obavy zo zníženej odolnosti. Použité tvrdené sklo je voči poškriabaniu minimálne tak odolné ako Gorilla Glass 4 či 5.

VÝKON A INTERNÉ ÚLOŽISKO

Výkon nehrá Mi 5X veľmi do kariet. Nový Mi 5X vo svojich útrobách ukrýva SoC Snapdragon 625, ktorý do strednej triedy v portfóliu Qualcommu. Z nám neznámych dôvodov sa Xiaomi vyhlo novinke Snapdragon 630, príp. Snapdragon 660 V nasledujúcej tabuľke sú prehľadne zhrnuté základné parametre spomínaných SoC:

NÁZOV SoC Snapdragon 625 Snapdragon 630 Snapdragon 660
PROCESOROVÉ JADRÁ 8x Cortex-A53 (2,0 GHz) 8x Cortex-A53 (2,2 GHz) 4x Kryo 260 (1,84 GHz)

4x Kryo 260 (2,2 GHz)

GRAFICKÝ AKCELERÁTOR Adreno 506 Adreno 508 Adreno 512
OPERAČNÁ PAMÄŤ RAM LPDDR3

Single-channel

933 MHz

LPDDR4

Dual-channel

1333 MHz

LPDDR4

Dual-channel

1866 MHz

VÝROBNÝ PROCES 14 nm FinFET 14 nm FinFET 14 nm FinFET

Snapdragonu sekunduje operačná pamäť typu LPDDR3 s kapacitou 4 GB. Ako drvivá väčšina všetkých dnešných SoC, aj Snapdragon 625 tvorí s operačnou pamäťou RAM jeden celok, tzv. PoP – Package on Package. Operačná pamäť RAM je osadená priamo nad SoC (viď obrázok nižšie) a je pripojené prostredníctvom jednokanálovej 32-bitovej zbernice s frekvenciou 933 MHz. Teoreticky tak môže dosiahnuť maximálnu prenosovú rýchlosť 7,5 GB/s.

Qualcomm Snapdragon 625 v sebe integruje 8 jadier Cortex-A53, ktoré nevyužívajú technológiu big.LITTLE. Všetky procesorové jadrá sú si rovné a môžu dosiahnuť maximálnu frekvenciu 2,0 GHz. Grafický akcelerátor pochádza priamo zo stajní Qualcommu a nesie označenie Adreno 506 a dosahuje maximálnu frekvenciu 650 MHz.

Interné pamäťové úložisko je typu eMMC 5.1 s maximálnymi teoretickými prenosovými rýchlosťami 280 MB/s (16 000 IOPS) pri sekvenčnom čítaní a 140 MB/s (3 700 IOPS) pri sekvenčnom zápise. Na prenos dát počas pripojenia k PC slúži notoricky známe rozhranie USB a to vo verzii USB 2.0.

Mi 5X nás síce papierovým výkonom nezaujal, ale počas každodenného používania to nedával najavo. Nepochybne sa na tom podpísala aj samotná nadstavba MIUI, ktorá patrí medzi tie najprecíznejšie optimalizované grafické nadstavby vôbec.

Z výrobných hál vychádzajú dve verzie Mi 5X, ktoré sa líšia len kapacitou interného úložiska. Xiaomi, nanešťastie, zotrvalo aj pri archaickej hodnote 32 GB. Na výber máte aj 64GB verziu, ale model s 128GB interným úložiskom by sa nám páčil viac. Užívateľsky dostupných je typicky o niekoľko gigabajtov menej. To je spôsobené jednak prepočtom „gigabit -> gigabyte“ a taktiež si musíme uvedomiť, že určitý priestor musí byť vyhradený aj pre operačný systém Android. Malým svetielkom nádeje je duálny slot pre SIM karty. Ten je hybridný a interné úložisko je možné ďalej rozšíriť pomocou pamäťových kariet microSD až do kapacity 128 GB.

VÝSLEDKY BENCHMARKOV

VÝDRŽ AKUMULÁTORA

Výkon rastie šialeným tempom, na trhu máme dostupné čím ďalej, tým výkonnejšie a efektívnejšie SoC. Ich spotreba z generácie na generáciu klesá o desiatky percent, no my aj napriek tomu, deň čo deň, večer čo večer, pociťujeme silné nutkanie spárovať náš milovaný smartfón s nabíjačkou. Pri Mi 5X je to o čosi lepšie a toto nutkanie sme pociťovali zhruba každý druhý deň. Kapacita akumulátora pritom vôbec neoslní a dosahuje uveriteľných 3080 mAh (11,86 Wh).

Aby sme výdrž vyjadrili exaktne, zobrali sme si na pomoc PCMark. Ten obsahuje sériu testov opakujúcich sa v slučke, pokiaľ kapacita akumulátora neklesne pod 20 %. Xiaomi Mi 5X pokorilo hranicu 10 hodín cca o polhodinku a pri pohľade na rozmery displeja a kapacitu akumulátora sa jedná o veľmi obstojný výsledok.

Qualcomm Snapdragon 625 v sebe integruje podporu 3. generácie rýchleho nabíjania s názvom Quick Charge 3.0. Čínsky inžinieri sa však rozhodli, že Mi 5X si vystačí aj s bežnou rýchlosťou nabíjania a na QC3.0 si pokojne nechajte zájsť chuť. Nabíjanie prebieha pri 5 V a nabíjačka dokáže do zariadenia ládovať maximálny prúd 2 A. Počas nášho testovania sme dosiahli maximálnu kapacitu akumulátora v priebehu 116 minút, čo predstavuje priemerný nabíjací prúd 1,5 A.

KONEKTIVITA

Pri čítaní tejto kapitoly sa pár jedincom už tradične začne dvíhať žlč. Koniec koncov, ani sa im nečudujeme. Pre Xiaomi LTE pásmo 20 (800 MHz), zrejme len európskym módnym výstrelkom a už roky ho s úsmevom na perách veselo ignoruje. Absencia podpory LTE pásma 20 môže byť v niektorých prípadoch kritická a to z toho dôvodu, že najmä v oblastiach mimo miest je to najvyužívanejšie LTE pásmo. Mimo mesta si tým pádom budete musieť vystačiť so staršími technológiami.

Čo sa týka podpory „2G a 3G“ sietí, tu nie je čo vytýkať a Mi 5X podporuje všetky potrebné pásma. Príjem signálu je na vynikajúcej úrovni a ani v odľahlejších miestach nenatrafíte na problémy s kvalitou hovorov, odosielaním SMS či surfovaním po internete (ak bola dátová sieť dostupná). Podpora dvoch SIM kariet (Dual-SIM) je v prípade Xiaomi viac menej štandardom a Mi 5X nie je žiadnou výnimkou. Obidve SIM karty fungujú bez problémov a každú si detailnejšie nastavíte v menu.

Odhliadnuc od absencie istých LTE pásiem, nemáme po stránke konektivity viac čo vytýkať. Mi 5X je vybavený dual-band Wi-Fi s podporou frekvencii 2,4 GHz aj 5 GHz (802.11 a/b/g/n/ac), umožňuje vytvoriť Wi-Fi Hotspot, podporuje technológie ako Wi-Fi Direct či Wi-Fi Display. Číslo verzie Bluetooth sa zastavilo na hodnote 4.2. Nejedného poteší aj infračervený port primárne slúžiaci na ovládanie elektroniky. Káblová konektivita zahŕňa podporu prenosu súborov prostredníctvom protokolov MTP a PTP a užitočná bude aj podpora USB OTG pre pripojenie periférií ako myš, klávesnica, USB kľúč či čítačka pamäťových kariet. Slúchadlá pripojíte prostredníctvom starého dobrého 3,5 mm jack konektora.

SNÍMAČ ODTLAČKOV PRSTOV

Snímač odtlačkov prstov je umiestnený v hornej časti zadnej strany a pre odomknutie zariadenia stačí priložiť prst. Nemusíte nič stláčať. Odozva snímača je blesková a snímanie odtlačkov presné. Napriek vysokej presnosti odporúčame do systému priradiť viacero odtlačkov toho istého prstu pre čo najvyššiu spoľahlivosť.

FOTOAPARÁT

Mi 5X disponuje duálnym fotoaparátom po vzore Mi 6, ale jeho parametre sú o niečo horšie. Fotočip zostal zachovaný, ale pohoršila si optika primárneho fotoaparátu. Fotografie zhotovíte v rozlíšení 12 Mpx, pixely majú rozmery 1,25 x 1,25 µm a veľkosť čipu je 1/2,9“. Objektív sa skladá z 5 šošoviek, clonové číslo sa zastavilo na hodnote f/2.2 a absencia optickej stabilizácie taktiež na kvalite nepridá. Zhoršené svetelné podmienky tak majú na kvalitu výsledných fotografií vyšší vplyv ako v prípade Mi 6. Sekundárny fotoaparát s teleobjektívom si zachoval rovnaké parametre ako v prípade Mi 6. Obidva fotoaparáty podporujú automatické zaostrovanie PDAF. Duálnym fotoaparátom natočíte video v maximálnom rozlíšení 4K @ 30 fps, pri spomalenom videu rozlíšenie klesá na 720p @ 120 fps. Selfie fotoaparátom na prednej strane zhotovíte „svojky“ s rozlíšením 5 Mpx. Bohužiaľ, Xiaomi stále zabúda na veľmi žiadaný formát, ktorým je video v rozlíšení FullHD @ 60 fps.

EXTERIÉR

PANORÁMY

INTERIÉR

ZHORŠENÉ SVETELNÉ PODMIENKY

MAKROFOTOGRAFIE

BOKEH

MULTIMÉDIÁ

Nadstavba MIUI je v základe vybavená tradične tromi aplikáciami, pomocou ktorých si môžete vychutnať váš obľúbený multimediálny obsah. Do tejto trojice patria aplikácie Galéria, Hudba a Video. Príjemné, elegantné a jednoduché grafické spracovanie je v prípade MIUI samozrejmosťou. Hlavná obrazovka Galérie pozostáva z dvoch kariet. Na prvej karte nájdete všetky zachytené fotografie a videá triedené podľa dátumu, na druhej karte sú prehľadne zobrazené jednotlivé priečinky obsahujúce fotografie a videá. Galéria ponúka aj jednoduchý editor fotografii a obrázkov, prostredníctvom ktorého môžete aplikovať niektorý z „husto-coolóznych“ efektov, prípadne upraviť jas, kontrast, sýtosť, ostrosť a pridať vinetáciu. Editor umožňuje aj orezanie, otočenie, zrkadlové prevrátenie, počmáranie či pridanie vybranej nálepky do fotografie. Video prehrávač je na funkcie skromnejší a rozhodne odporúčame siahnuť po niečom sofistikovanejšom (MX PlayerVLC for Android, … ). Aj keď nemá problém prehrať väčšinu videosúborov, s titulkami si neporadí a na výber z viacerých zvukových stôp môžete zabudnúť taktiež. Prehrávač hudby patrí, podobne ako prehrávač videa, medzi tie jednoduchšie aplikácie a ak ste náročnejší poslucháč, určite navštívte Obchod Play a siahnite po prehrávačoch ako PowerAMPJetAudioBlackPlayer, …

 

Zvukový výstup slúchadlového 3,5 mm konektora jack na tele Xiaomi Mi 5X našťastie nechýba a využiť budete môcť prakticky akékoľvek slúchadlá bez nutnosti vláčiť so sebou všade nepraktickú redukciu. Zvukový výstup je možné upraviť priamo v nastaveniach zvuku a to zapnutím pokročilej funkcie Dirac HD Sound. Na výber máte z prednastavených režimov pre slúchadlá od Xiaomi a dva režimy pre bežné slúchadlá a špunty. Na detailnejšie vyladenie zvukového výstupu poslúži 7-pásmový ekvalizér obsahujúci 11 predvolieb, ktoré môžete dopĺňať o vaše vlastné. Každú vami vytvorenú predvoľbu môžete uložiť pod vlastným názvom.

Integrovaný hlasitý reproduktor sa nachádza na spodnej hrane vedľa konektora USB Type-C a jeho zvukový prednes určite neprepočujete. Čím nás Mi 5X prekvapilo, nebol prekvapivo stereo zvuk, s ktorým nás prekvapili Mi 6 alebo Mi Max 2. Prekvapením bola vysoká hlasitosť a najmä kvalita zvukového prednesu. Od Mi 5X sme očakávali zvuk nemálo podobný hŕkajúcim klincom v hliníkovom ešuse, ktorý je pre zariadenia danej kategórie charakteristický, ale po spustení prvej skladby nám padla sánka. Mi 5X sa radí medzi najlepšie znejúce Xiaomi zariadenia vôbec.

SYSTÉM A APLIKÁCIE

Tu nastáva mierne sklamanie. Očakávali sme, že Xiaomi stihne dokončiť najnovšiu verziu MIUI 9 včas a Mi 5X ju bude mať s plnou parádou nainštalovanú, ale nestalo sa tak.  Do nami testovaného Mi 5X sme nainštalovali poslednú dostupnú verziu MIUI, ktorá je postavená na Android Nougat 7.1.2 s MIUI vo verzii 8.5.14. Daná verzia je postavená na stabilnej čínskej ROM a pri dlhodobom používaní sme sa nestretli so žiadnymi neočakávanými reštartmi, pádmi aplikácií či zamŕzaním užívateľského prostredia a systému. Pred inštaláciou ROM od MIUI CZ&SK je nutné odomknúť bootloader. Presný postup nájdete v sekcii Tipy a triky, prípadne kliknutím na odkaz: [Návod]: Ako odomknúť BOOTLOADER a nahrať CZ/SK ROM.

Oproti čistému Androidu známeho z telefónov Google Nexus či Pixel, je MIUI odlišné najmä launcherom. Ten neponúka menu aplikácií a aplikácie sú umiestnené priamo na jednotlivých domovských obrazovkách. Môžete ľubovoľne meniť ich poradie, zatriediť do priečinkov a prirodzene aj pridávať widgety. Notifikačné centrum je kompletne prepracované a jeho nastavenia je možné užívateľsky meniť. Poradie rýchlych prepínačov sa dá pohodlne prispôsobiť vašim požiadavkám a taktiež máte možnosť zmeniť kombinované notifikačné centrum na oddelené, známe zo starších verzií MIUI.

 

Hlavnou doménou MIUI nie je len kvalitná optimalizácia, sú ňou taktiež možnosti prispôsobenia grafického prostredia prostredníctvom početnej ponuky tém. Vďaka nim tak zmeníte nielen pozadie a ikony, ale aj uzamykaciu obrazovku, číselník, notifikačnú lištu a správy.

 

Súčasťou MIUI je balík kvalitných aplikácií s prepracovaným dizajnom. O organizáciu vášho času a práce sa postará prehľadný kalendár spolu s emailovým klientom. Xiaomi nezabúda ani na skalných priaznivcov FM rádia, pre ktorých je predinštalovaná aplikácia s rovnomenným názvom. Ďalej tu nájdete Kompas, Skener QR kódov, Počasie, Poznámky, Záznamník a Kalkulačku, ktorá ponúka pokročilé funkcie ako premenu jednotiek, aktuálne menové kurzy a dokonca aj výpočet hypotéky. Komplexná aplikácia Optimalizácia integruje niekoľko funkcii na jednom mieste a nemusíte si tak robiť starosti s hľadaním rôznych „čističov“, antivírusov, „šetričov“ akumulátora a podobne. Pre pohodlné ovládanie elektroniky je Mi 5X vybavené infračerveným portom a k nemu prislúchajúcou aplikáciou MiRemote, ktorá obsahuje rozsiahlu databázu výrobcov a modelov zatriedených do viacerých kategórií. Jedinou jej nevýhodou je, že sa nedokáže učiť IR kódy priamo z diaľkového ovládača. To sa môže hodiť v prípade, že vaše zariadenie, ktoré chcete diaľkovo ovládať, nenájdete v databáze.

ZÁVER

Xiaomi Mi 5X je zásah do čierneho. Vo svojej kategórii sa jedná o výnimočné zariadenie kombinujúce precízne spracovanú konštrukciu a zaujímavé hardvérové parametre. Veľkým lákadlom je zaiste kvalitný duálny fotoaparát, ktorý za dobrých svetlených podmienok nemá problém konkurovať zariadeniam o triedu vyšším. Vyzdvihnúť taktiež musíme zvukový výstup, či už z hlasitého reproduktora alebo zo slúchadlového 3,5mm jack konektora. Keď k tomu ešte pripočítame príkladnú výdrž na jedno nabitie získame smartfón strednej triedy s vlastnosťami vlajkových lodí a to čo človek nevidí každý deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *